Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Flinders Üniversitesi ve Ohio Soya Konseyi'nin birlikte geliştirdiği yeni bir diyet, Asya levreğinin daha fazla menüye girmesini sağlayabilir.

Asya levreği yetiştiriciliği, Avusturalya'daki su ürünleri yetiştiricilerinin yeni gözdelerinden ve balığın su ürünleri pazarı içindeki hacmi giderek artıyor. Öyle ki, ülke içinde yetiştiricilik yada avlama yoluyla yıllık 3.500 tondan daha fazla Asya levreği elde ediliyor. Günden güne üzerine daha fazla ilgi çeken ve aynı zamanda yerel olarak Barramundi olarak da bilinen asya levreği, yeni geliştirilmiş yeni bir yem ile kafeslerde de daha sürdürülebilir bir şekilde kafeslerde de yetiştirilebilecek.

Asya levreğini denizel kökenli besinlerle beslememek doğal ortamlardaki su ürünleri stoklarını korumak üzerinde tek başına etkili bir çözüm değil fakat su ürünlerinden elde edilmiş yemlerle elde edilmiş yemler, su ürünleri sektörü için ucuz bir alternatif.

Amerikalı Ohio Soya Konseyi tarafından finanse edilen ve ılık suda yaşayan Avrupa levreğinin yemindeki balık ununu soya küspesi ile  değiştirme projesi EnzoMeal™, balık unundaki su ürünleri kaynaklı yemin yerine işlenmiş soyanın kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyor. Araştırmanın amacı, farklı sıcaklıklardaki, optimum yada levreğin büyümesi için uygun olmayan koşullardaki ortamlarda farklı soya içeriğine sahip yemleri kullanarak balıkların büyüme performansını bulmak.Beyaz soya, balık yemindeki balık ununun yerine kullanılabilecek çok yaygın bir alternatif fakat Asya levreğinin yem içeriğine katılabilecek olan soya miktarı sınırlı. Kullanılan bu soyanın ise sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümeyi sağlaması için olumlu amino asit yapısına, iyi bir protein profiline sahip olması ve sindirilebilir olması gerekir. Yetiştiricilikte kullanılan yemlerin içeriğinin yarısından fazlasının protein olması ve bu proteinin de diğer su ürünlerinden elde edildiğini düşündüğümüzde, yetiştiricilik ünitelerindeki maliyetin çok büyük bir kısmını yemler oluşturduğunu görebiliriz. Hatta bazı yetiştiricilik tesislerinde kullanılan ve hamsigillerden ve bazı bitkilerden elde edilen unlarla yapılmış yemlerin içeriğinin %70 kadarı protein olabiliyor.

Tüm dünyadaki su ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere diğer su ürünlerinden elde edilen balık ununun talebi artıyor ve azalan tüketim maddeleri nedeniyle balık ununun arzı azalıyor, fiyatları artıyor.

Asya levreği ise Avusturalya'nın tuzlu ve tatlı sularında, Hint okyanusunun batısında ve İran'da, hatta Çin'deki, Tayvan'daki ve Papua Yeni Gine'deki nehirlerde bile bulunuyor. Asya levreği, su ürünleri yetiştiriciliğini geliştirmek için son derece yeni ve iyi bir fırsat.

Kaynak: indaily.com

Bilinenin aksine, dünyanın farklı yerlerinde su ürünleri yetiştiriciliğine yatkın olan türlerin kültüre alınma çalışmaları devam ediyor. En ekonomik protein kaynaklarından birisi olan balık yetiştiriciliğindeki yeni metodlar ve yöntemler, yetiştiricilik maliyetlerini azaltmak konusunda yeni fikirler verip yeni vizyonlar çizerken aynı zamanda dünyanın farklı yerlerindeki profesyonellere de farklı yollardan farklı türler üzerinde çalışmak üzerine yöntemleri anlatıyor.

Türkiye'de başta kalkan, kırlangıç ve mercan gibi türlerin kültür çalışmaları devam ederken aynı zamanda yetiştiricilikte kullanılan yemlerin içeriğini de daha iyi, verimli ve aynı zamanda ekonomik bir hale getirmenin yolları da aranıyor. Bu durum, su ürünleri yetiştiriciliği ile uğraşan kişilerin sektör içindeki faaliyet alanlarını daha da genişletirken protein kaynağı olarak sunulan su ürünlerinin içeriğini de daha iyi kontrol altında tutma imkanı sağlıyor...

Asya levreği ile ilgili daha fazla bilgiye ve tarife thebetterfish.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]