Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Son zamanlarda bir hayli revaçta olan ve alışverişten haritalandırmaya kadar pek çok farklı alanda kendine kullanım alanı bulan insansız hafif hava taşıtları dronlar, bu sefer su temizliği konusunda  çalışmak için suyun altına dalıyor ve okyanuslardaki kirlilikle başa çıkmak konusunda araştırmacılara, profesyonellere ve sivil topluma destek oluyor.

İnsanlar tarafından gerçekleştirildiğinde zor, tehlikeli ve zahmetli sayılan işlerin mekanize edilmesinde su ürünleri sektöründe de hizmet vermeye başlayan dronlardan bir yenisi Elie Ahovi tarafından geliştirilen konsept. Marine Drone ismini taşıyan bu konsept, su ortamının temizliğinin sağlanması için özel olarak geliştirilmiş özel bir araç.

Elie Ahovi tarafından geliştirilen Marine Drone, günümüzde dronların sıklıkla kullanıldığı alanlarının aksine suyun altında çalışacak şekilde tasarlanmış bir araç ve havada uçan kuzenlerinin aksine suyun altında suyla dost bir tavır sergiliyor. Suyun içinde serbest olarak yüzerek suyun içinde bulunan atıkları toplayarak su temizliğinin sağlanmasına katkı sağlıyor.

Okyanuslarda günden güne artan kirliliğin önüne geçmek ve sualtı yaşamını korumaya yönelik olarak geliştirilen bu aracın kullanımı da son derece pratik. Su geçirmez bir elektrik motoru ile suyun içinde devriye gezecek olan Marine Drone, suyun içinde askıda duran plastik atıkları ve çöpleri yüksek emiş gücü vasıtasıyla filesinde toplayacak ve orada biriktirecek.Peki balıklar ve diğer canlılar?

Dünya denizlerinde halihazırda kullanılmaya devam edilen ve kirlilik arayan elektronik balıklar gibi Marine Drone'da su altı canlılarının algılayabildiği ve canlıları kendisinden uzak tutmasını sağlayacak olan dalgaboyunda sinyaller yayacak ve canlıların kedisinden kaçmasını sağlayacak. Dron, içindeki hazne dolduğunda bir istasyona yanaşacak ve haznesini boşalttıktan sonra görevine devam edecek.

Marine Drone, şimdilik sadece plastik atıkları ve çöpleri toplayacak olan bir konsept fikrini taşısa da, özellikle balık çiftliklerinin kurulu oldukları yerlerde meydana gelen kirlenmelerin de ortamdan uzaklaştırılması için adapte edilebilecek özellikler taşıyor. Yem artıkları ve dışkılamaya bağlı olarak koy ve körfezlerde meydana gelen değişimlerin önünü kesmekle birlikte balık çiftliklerinin balık yetiştirme işlevinden başka bir de gübre sağlayıcısı haline gelmesinde önemli rol oynayabilir.

Marine Drone'un geliştiricisi Elie Ahovi'yi ve işlerini takip etmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://goo.gl/PYC7mM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]