Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Pırıl pırıl bir deniz kıyısında maskenizi ve şnorkelinizi takıp suyun altına dalıyorsunuz; kayalıkların arasında büyüyen küçük çipura yavrularıyla minik levrekçikler kaçışıyor, güneş gören bir kaya parçasının üstünde şık ve parlak renkleriyle bir deniz yıldızı güneşleniyor. Siz daha da derinlere giderek su altı yaşamına dair ufkunuzu genişletme heyecanındasınız. Su gittikçe derinleşiyor, mavi yerini laciverte bırakıyor, altınızda sonsuzmuşçasına uzanan berrak bir deniz var ve güneş ışıkları tuz kristallerine çarparak derin maviyi aydınlatma çabası içinde. İşte o an, maskenizin içinden, yakınınızdan hızla geçen balıklar görüyorsunuz: uzun, ince, güçlü ve parlak, tıpkı gümüş bir ok gibi suyu yararak ilerliyor ve tıpkı havadaymış gibi engel tanımıyor. Karşınızda Barakuda!

Barakuda, yerel balıkçılar tarafından deniz turnası olarak da biliniyor.


Balığı biraz teknik olarak tanımamız gerekirse, Perciformes takımının içinde yer alan Sphyraenidae ailesi içinde yer alan barakuda, 20 kadar türü kapsayan ortak bir isim. Yaşam alanı olarak genellikle tropik suları tercih eden barakudaların Akdeniz’de yaşayan bir türü ıskarmoz olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda, yerel balıkçılar arasında deniz turnası olarak da biliniyor.Akdeniz’deki barakudalar ortalama 45 – 50 cm boya erişebilirken Sphyraena barracuda olarak isimlendirilen ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusun batı kıyılarında yaşam alanı bulan Atlantik barakudasının 2 metreyi bulduğu olur ve diğer barakudalardan farklı olarak yalnız dolaşma eğilimi gösterir. Türü koyu sırtı, parlak yan tarafı ve parlak yüzeyin üzerindeki lekelerle tanınır. Sphyraena argentae olarak isimlendirilen ve Büyük okyanusun doğu tarafında yaşayan türler ise 1,5 metreyi bulabilir. Atlantik barakudasından farklı olarak parlak yan yüzeyleri üzerinde lekeler yoktur.Barakuda, genellikle suyun aydınlık kısmında yaşamlarını sürdüren canlılardır. 100 metreye kadar olan derinliklerde kolaylıkla yaşarlar ve avcılığı yapılır. Vücudu iğ şeklindedir ve oka benzer. Çok sayıda kısa ve keskin dişleri vardır, çenesinin alt tarafı üst tarafına göre daha uzundur. Kovalayarak avlanma eğilimi gösterir. Marmara’da ve Ege’de, özellikle güney taraflarında, sıklıkla rastlanır ve sürüler halinde gezdikleri için yüzücülere korku verebilirler fakat avcıların iştahlarını kabartılar. Barakudalar, yapıları itibariyle saldırgan karakterli balıklardır ve avlarını böyle yakalarlar. Avlarını kovalarken saatte 50 kilometre hızla ulaşabilirler.

İlkbaharın sonu ile yaz başı arasında üreme eğilimi gösteren barakudaların (Akdeniz’dekiler) yumurtaları 1,5 2 mm civarındadır, ve suyun aydınlık kesimindedir. Sağlıklı bir dişi 45.000 ile 450.000 arasında yumurta dökebilir ve açılan yumurtalar plankterlerle beslenerek büyür. Büyükten sonraki besinleri arasında ise küçük balıklar, kabuklular ve yumuşakçalar sayılabilir.

Bu tür balıkların avcılığında, parlak, ilgi çeken iğnelerle ve sağlam oltalar kullanılır. Atıp çekilen parlak iğnelerle yada kaşık oltalarla sahilden yada iskelelerden, gemilerin arkasından da büyük boyutlu avcılık ekipmanları ile avlanabilirler. Saldırgan yapıları, onları kuvvetli ve inatçı yapar.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]