Ana içeriğe atla

Yasa dışı, kontrolsüz ve kayıt dışı balıkçılıkla mücadelenin önemi

Avrupa Komisyonu tarafında yayınlanan bir infografik, Avrupa kıyılarındaki yasa dışı, kayıt dışı ve kontrolsüz balıkçılıkla (IUU) mücadelenin önemini vurguluyor. Üzerinde bu üç başlığın etkilerine dair bilgiler taşıyan infografik, su ürünlerinin avcılığında sürdürülebilirliğe de dikkat çekiyor.

Yayınlanan infografikte yasa dışı balıkçılığın 3 özelliği öne çıkıyor:

  1. Avcılığın izinsiz yapılması

  2. Korumaya ve bölgesel balıkçılık yönetimi organizasyonlarının tedbirlerine karşı olması

  3. Ulusal yada uluslar arası kurallara yada yaptırımlara karşı olması


Bu 3 maddenin kısa ve uzun vadede, su ürünlerinin sürdürülebilir avcılığına etkileri, stokların korunması ve türlerin soylarının devam ettirmelerini başarması üzerinde olumsuz etkileri var.

Rapor edilmeyen ve ya lokal ya da uluslararası balıkçılık yönetimi organizasyonlarına rapor edilirken ihlal edilen balıkçılık aktivitelerinin etkilerinden bahsediyor.

Düzenlenmemiş ve kontrolsüz şekilde sürdürülen su ürünleri avcılığının herhangi bir bandıra taşımayan araçlarla yapıldığından ve bu araçlarla yapılan avcılığının su ürünlerinin stoklarına zarar verdiği belirtiliyor.

IUU Balıkçılık Davranışları

Yayınlanan infografikte yer alan bilgilere göre, IUU balıkçılık davranışları ile yapılan avcılığın değeri her yıl yaklaşık 10 Milyar Euro'yu buluyor ve dünya genelindeki tüm su ürünleri avcılığının %19 gibi bir oranının bu şekilde avlandığı rapor edildi. Bu durum, küresel ölçekteki sürdürülebilir su ürünleri avcılığının önündeki en büyük tehlikelerden birisi olarak kabul ediliyor. Ayrıca yasadışı, kontrolsüz ve kayıt dışı avcılık aktiviteleri sucul ekosistemin dengesinin de bozulmasına neden oluyor. Türlerin soylarının devamını sağlamaları, aşırı miktarda bireyin yada küçük ve henüz üreme çağına gelmemiş / hiç yumurta dökmemiş bireylerin ortamdan çekilmesiyle tehlikeye girerken kontrolsüz ve standartdize edilmemiş metodlar, av sahalarını tahrip ederek canlıların av sahalarında üreme kabiliyetlerinin önüne geçiyor, üreme döngülerini geçici yada kalıcı olarak değiştiriyor. Bu etkilerin bir yandan elbette ki sosyo-ekonomik etkileri de söz konusu.Kontrolsüz, kayıt dışı ve yasa dışı avcılık karşısında Avrpa'nın aldığı önlemler ise başlıca üç başlıkta toplanıyor.

  1. IUU Yönetmeliği: Avrupa Konseyi'nin N°1005/2008 tüzüğü, yasa dışı avcılığı önleyecek, insanları yasa dışı avcılık yapmaktan caydıracak, yasa dışı, kuralsız ve kayıt dışı balıkçılığın önüne geçecek maddeleri içeriyor.

  2. N°1006/2008 Konsey Tüzüğü, balıkçılık için yetki faaliyetlerini düzenleyen maddelerden oluşuyor.

  3. N° 1224/2009 Konsey Tüzüğü ise ortak balıkçılık politikalarına uyum sağlamakla ilgili bir topluluk kontrol sisteminin detayları barındırıyor.


Avrupa Birliği'ne üye ve üye olmayan devletler arasındaki iletişimin sağlanması

Avrupa Birliği, birliğe üye olmayan devletlerle, bu devletlerin uluslar arası kurallara uymalarını sağlamak için yakın bir şekilde çalışıyor. Avrupa Birliği'nin bu konu üzerinde önemle durmasının nedenleri arasında ise IUU balıkçılık aktivitelerinin yarattığı haksız rekabeti sınırlamak, gıda güvenliğini sağlamak ve sosyo-ekonomik koşulların tehdit olmasını engellemek başlıca üç maddeyi oluşturuyor. Avrupa Birliği avcılık sertifikasyon sistemi, su ürünleri ihracatı, ithalatı ve yeniden satışını gerçekleştiren herkes için anahtar rol üstleniyor.İletişim mekanizması nasıl sağlanıyor?

Eğer üçüncü bir ülke uluslararası kuralları yerine getirmekte sorunlar yaşarsa Avrupa Komisyonu, 6 ay içinde resmi yollardan ülkeyle bağlantıya geçiyor. Eğer ülke, 6 ay içinde halihazırda var olan durumunu daha iyiye doğru düzeltirse bu 6 aylık ,iletişim kurma süresi uzatılabilir ve ön teşhis adı verilen bu durum kaldırılabilir.

Fakat diyalog içine girilen ülke,6 ay içinde uluslararası kuralları yerine getirmeye başlamazsa ülke, Avrupa Birliği'nin işbirliği içinde olmadığı ülkeler listesine alınıyor. Bu listeye giren ülkeler, tüm ürünleri için bir engelleme uygulanır ve yalnızca avcılık belgesi olan ürünlerin Avrupa Birliği'ne girmesine izin verilir. Fakat listeye alınan bu ülkelerin bayraklarını taşıyan gemilerin avladığı ürünlerin Avrupa Birliği'ne girmesine izin verilmez. Karar, bu ülkelerin suları içinde Avrupa Birliği ülkelerinin bayraklarını taşıyan gemilerin avlanmasının da yasaklanması yönünde bir dizi önlemleri barındırır.

Kısaca, artık kontrol dışı avcılığın önüne geçmek için, dünyadaki en büyük su ürünleri pazarlarından birisi olan Avrupa Birliği'nin de kalıcı, kesin ve yaptırım derecesi son derece yüksek kuralları var. Çevreye saygılı ve sürdürülebilir su ürünleri avcılığının sağlanarak türlerin dünya üzerinden yok olmasını önlemenin yanında dünyadaki herkesin su ürünlerinden eşit şekilde erişebilmelerini hedefleyen amaçlar taşıyor. Bunun yanında sucul kaynakların korunması ve yeni kaynakların oluşmasını desteklemesi yönünden de Avrupa Birliği mevzulatları, pek çok ülkenin inceleyerek kendi kuralları içinde yer vermesi gereken düzenlemeleri kapsıyor.

PDF formatındaki infografiği bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

[wpdm_package id='838']

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mavi yengeç: sürdürülebilir bir su ürünleri yetiştiriciliği alternatifi olabilir mi?

Mavi yengeç, Callinectes sapidus, Amerika kıtasındaki önemli nehirlerden birisi olan Mississippi'nin tarihi ve ekonomisi üzerinde uzun yıllardır çok önemli bir rol oynadı. Tüketiciler mavi yengeçten yapılmış olan atıştırmalıkların keyfini iştahla sürerken doğadaki mavi yengecin baş etmesi gereken önemli bir sorun var: popülasyondaki azalma. Bu, yereldeki balıkçıları da zora sokan önemli bir sorun. 2000'li yılların başında kurulan Mississippi Üniversitesi Mavi Yengeç Kuluçkahanesi, mavi yengeç yetiştiriciliğini gerçekçi hale getirmek üzerine çalışıyor. Çabalarının, balıkçılar için kültür yoluyla elde edilmiş mavi yengece bağlı bir ekonomi oluşturmasına ve balıkçıların ekonomilerine katkı sağlayacağını umuyorlar. Thad Cochran Ocean Springs Deniz Ürünleri Yetiştiriciliği Merkezi'nden Dr. Kelly Lucas, "Chesapeake Körfezi'nden mavi yengeç hasadı gerçekten çok düşük olduğunda bu fikir ortaya çıktı" diyor. "Maryland Üniversitesi, körfezdeki yabani hayata destek

Kaspersky ile dünyanın 2050 vizyonunda denize dair neler var?

Yaygın haliyle bilgisayar ve cep telefonları için antivirüs yazılımı olarak bildiğimiz Kaspersky, günümüzde oldukça revaçta olan futurizm ve futurist kurguların temel bileşenini oluşturduğu bir web sitesini yayına aldı. 2050 yılındaki dünyada olacağı öngörülen şeylerin kullanıcılar tarafından bir dünya haritası üzerine eklendiği sistemde teknolojik öngörülerin yanısıra uzay ve özellikle de tarıma yönelik fikirler de yer alıyor. Tarıma dair bazı öngörülerin içinde elbette ki denizle ilgili bazı fikirler var. İşte bunlardan bazıları... 2050 - Dubai - Dikey okanus tarımı Konumunun özellikleri ve tatlı su eksikliği şehri tarıma elverişsiz hale getiriyor. Bu yüzden gıda ithalatı şehir için bu kadar önemli bir masraf. Bölgedeki doğal kaynak eksikliğini telafi etmek için, Studiomobile'den İtalyan mimarlar, ekolojik olarak temiz ürünler yetiştirmek için bölgede ne kadar az kaynak bulunduğunu kullanan Deniz Suyu Dikey Çiftliği projesini geliştirdiler. Dünyadaki tüm tatlı suyun% 70'i tar

Hamsinin 11 faydası: Karadeniz'in mücevheri hakkında bilmeniz gerekenler

  Hamsi, Karadeniz ve bir iç denizimiz olan Marmara Denizi'nin bize sunduğu çok önemli ve faydalı bir değer. Kolay ve bol miktarda yapılan avcılığıyla hamsi, başta insan tüketimi olmak üzere, yem sanayisinin yanı sıra omega 3 yağ asitlerinin üretilmesinde de önemli rol oynayan bir balık. Hamsinin insanlar faydaları arasında kalp sağlığını, hücre ve doku onarımını, kemik sağlığını ve göz sağlığını desteklemeye, cildi ve sindirim sistemini iyileştirmeye,  kilo vermeyi teşvik etmeye, toksisiteyi önlemeye yardımcı olmak var ve hamsi, iyi bir b3 vitamini kaynağı olmasıyla ve demir eksikliğini gidermeye destek olmakla, insanlar için çok değerli bir deniz ürünü. Hamsi, dünya çapında kırmızı et yerine iyi bir alternatif olarak yenen ünlü ve vejeteryan olmayan bir lezzet haline gelen minik balıklardır. Bu özel balık türü, cildinizi beslemekten görme yeteneğinizi korumaya kadar birçok sağlık yararı sağlar. Çoğunlukla salatalarla birlikte tüketilen hamsi, kemiklerinizi güçlendiren fosfor v

Deniz ürünleri, bağışıklık sistemi ve D vitamini arasında bir ilişki var mı?

2020 Beslenme Yönergeleri Danışma Komitesi kısa süre önce, bebeklerde beyin ve göz gelişimini desteklemekten kalp ve beyin işlevini desteklemeye ve yetişkinler için sağlıklı kiloya kadar deniz ürünleri yemenin köklü, ömür boyu süren faydalarını yeniden onaylayan bir Bilimsel Rapor yayınladı. Peki ya D vitamini gıdalar hakkında neler biliyoruz? Çoğu insan deniz ürünlerinin kendileri için iyi olduğunu biliyor - her ne kadar haftalık olarak önerilen 200 - 300 gr veya 2-3 porsiyonu yemeseler bile, ancak, deniz ürünlerine dair dikkatin çoğu anlaşılır bir şekilde balıklarda bulunan güçlü omega-3 yağlarına odaklanyor. Omega 3 yağ asitleri, özellikle hamile anneler ve çocukları için çok önemlidir. Deniz ürünleri, nadir bir D vitamini kaynağıdır. Daha az öne çıkarılsa da, deniz ürünleri, yiyecekler arasında nadir bir D vitamini kaynağıdır. 2020 Beslenme Yönergeleri Danışma Kurulu'nun Bilimsel Raporu, D vitaminini “halk sağlığını ilgilendiren bir besin” olarak tanımlıyor çünkü sadece Amerik

Balıkların solungaçları nasıl çalışır?

 Dünyada yaşayan tüm hayvanlar, yaşamlarını devam ettirmek için nefes alıp verirler. Bazılarının vücutlarının içinde akciğerleri vardır, bazıları derileri vasıtasıyla havayı kullanır, bazıları ise daima açılıp kapanan solungaçlarını kullanarak yaşamları için gerekli olan oksijeni tedarik ederler. Yani kısaca, amaçları ortak olmakla birlikte bu amacı gerçekleştirmek için kullandıkları araçları farklıdır. Şu anda okuyabiliyorsanız muhtemelen insansınız. Bu, oksijeni ağzınız ve burnunuz vasıtasıyla vücudunuzun içine aldığınız ve atık olarak da aynı yollarla karbondioksiti vücut fonksiyonlarınızı yerine getirmek için dışarı verdiğiniz anlamına gelir. Solunum organlarınızı kullanarak aldığınız nefesiniz akciğerlerinizi doldurur ve havadaki oksijen buradan vücudunuzun geri kalanına dağılır. Nefes almamız için oksijene ihtiyacımız var. peki ya suyun altında yaşayan hayvanlar oksijeni nasıl alıyor? Tıpkı biz suyun üzerinde yaşamını sürdüren hayvanlarda olduğu gibi, suyun altındakiler

Somon, sardalya, uskumru ve ringa: Yemek için en sağlıklı 10 balık hangisi?

Dünya denizlerinde 32.000'den fazla balık türü var ve bunların neredeyse her birinin kendine ait karakteristik özellikleri var. Kendi çevremizden ve marketlerden tanıdığımız ürünler arasında olan konserve ton balığı ya da çeşitli formlardaki somon balıkları tüketebileceğimiz tek seçenek elbette ki değil.  Özellikle İspanya kıyılarından uskumrugillerden bir balık olan Bonito, mezgit, ringa ve tilapya gibi diğer balıkların da düzenli ve dengeli beslenme üzerinde önemli yerleri var. Yemek için en sağlıklı balık hangisi? İşi insanların beslenmesi üzerine olan uzmanlar her hafta en az iki porsiyon balık yenmesi gerektiğini üzerine basarak belirtiyorlar. Düzenli balık tüketiminin daha sağlıklı beyinle bağlantısı da var ve dahası, kardiyovasküler sağlığı da güçlendirirken aynı zamanda kilo kaybını da destekliyor. Balık tüketimi ile ilişkilendirilen bir diğer konu başlığı da, balığın bünyesindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde kandaki lipidleri güçlendirip kalp rahatsızlıklarına karşı bi

Nasıl spirulina yetiştirirsiniz?

Spirulinaya genel haliyle bir kez daha bakacak olursak eğer, karşımızda, bünyesinde  yüksek protein barındıran bir alg (su yosunu) buluruz. Mikroskop altında bakıldığında sprialsi bir görüntüye sahip olan ve mavi-yeşil alglerin içinde yer alan siyanobakterlerden olan Spriulinayı kuruttuğunuzda elde ettiğiniz kütlenin büyük bir kısmının (60% ile 70% arasında) protein olduğunu görürsünüz. Bu oran, su ürünlerinden elde edilebilecek protein miktarları tablosu içindeki en iyi rakamlardan birine tekabul eder. Bu protein oranın yanında, düşük yağ ve birim kütle başına düşen yüksek mineral ve vitamin oranıyla bu alg, insanların ve diğer canlıların beslenmesi üzerine çalışan profesyoneller için üzerinde durulması ve çalışılması gereken önemli bir türdür. Spirulina’nın içinde neler var? Sucul bir canlı olan spirulinanın bünyesinde yer alan bazı maddeler aşağıdaki gibi: + Vitaminler: Beta Karoten, B1 Thiamine, B2 Riboflavin, B3 Niyasin, B5 Pantotenik asit, B6 Piridoksin, B9 Folate, B12 Colobalimi

Daha yakından tanıyın: Türkiye kıyılarından karidesler

  Çoğu insanın severek tükettiği ve pazarda taze, ayıklanmış, marine edilmiş ve ayıklanarak dondurulmuş formları bulunan karideslerin dünya denizlerinde onlarca farklı türü var ve karides yetiştiriciliği önemli bir su ürünü yetiştiriciliği alanı. Su ürünleri yetiştiriciliğinin ortaya çıktığı yer olan Çin ile yakın coğrafya Hindistan ve tabii ki A.B.D. karides yetiştiriciliği konusunda önemli çalışmalar yapan ülkelerin başında geliyor. Türkiye kıyılarından yakalanan hangi karidesler yenebilir nitelikte? Her ne kadar "Denizden babam çıksa onu bile yerim" mottosuyla hareket etsek de, özellikle kendi kıyılarımızda yer alan ve diğerlerine göre daha fazla tüketilebilir olan karidesleri tanımakla işe başlayalım. Palaemon longirostris, Metapenaeus monoceros, Penaeus japonicus, Penaeus japonicus, Penaeus semisulcatus, Penaeus kerathrurus bizim denizlerden en fazla çıkan karides çeşitlerimiz. P. longirostris genel anlamda en fazla yayılım göstermiş olan karides türümüz. Marmara deniz

Avokadolu karides salatası - Karidesle yapılabilecek yemekler - 2

    Sağlıklı bir şekilde beslenmeye gayret eden insanların öğünlerine güvenle alabilecekleri karides, salata olarak tükettiğimiz yeşilliklerle de kolaylıkla uyum sağlar. Avokado ise özellikle son yıllarda öğünlerimize giren ve bizim için göreceli olarak yeni bir gıda. İçindeki faydalı yağlarla beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilen bir yiyecek. Malzemeler: 1 tane avokado 10 tane karides 1 tane göbek marul 3 - 4 dal maydonoz 1 çorba kaşığı zeytinyağı (veya pişirme kağıdı) İsteğe bağlı baharatlar Hazırlanışı: Temizlenmiş karideslerinizi bir kaşık zeytinyağıyla tavada pembeleşene kadar çevirin. Avokadonuzu küp küp doğrayarak derin bir servis tabağına alın. Göbek marullarınızı elinizle parçalayın, içinde avokadonuzun olduğu tabağın üzerine koyun. Bu tabağın içine tavada çevirdiğiniz karideslerinizi de koyun. Maydonozlarınızı da salatanızın üzerine ekleyin. Öneriler: Pazardan ya da marketten avokado alırken rengi koyu yeşil - siyah olanları tercih etmenizde fayda vardır. Bu koyu renk

Keyfinizin kâbusu balık kılçığı ve bunlardan kurtulma yolları

Hangi pişirme yöntemiyle yapıyor olursanız olun, balık kılçığı onu ikram ettiğiniz en az bir kişi için daima sorundur. Ağız sulandırıcı bir parça balık etini ağzınıza attığınızda dilinize yada ağzınızın içine batarak sizi rahatsız eden ve aldığınız tüm keyfi kaybettiren kılçıklarla neler yapabileceğinize bakacağımız kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu arada, kılçık yada etlerin içindeki kemik parçaları dünya üzerinde istenmeden, kazayla en fazla yutulan yabancı cisimler olarak kabul ediliyor. Yanlışlıkla yutulan kılçıkların etkilediği yerler arasında ağız içi, dil, yutak, yemek borusu, mide ve bağırsaklar var. Çoğu, genellikle herhangi fiziksel bir zarara neden olmadan sindirim kanalından geçip giderken bazen istenmeyen yaralanmalara da neden olabilmekte. Kılçıklardan kurtulmak içinse kusursuz bir gastronomi eğitimi almış olmanıza gerek yok, evde balık pişirirken de alacağınız bir kaç önlem sayesinde balık etindeki kılçıklardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bütün kılçıklar tehlikeli değil