Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Akdeniz’de yaşayan ve önemli bir tür olan kılıç balığının popülasyonunun %70’i, son 30 yıl içinde aşırı avcılık nedeniyle Akdeniz'den çekildi. Okyanuslardaki sürdürülebilirliği sağlamak için çalışmalar yürüten Oceana, Avrupa Birliği üye devletlerini Akdeniz’in sularını paylaşma, kontrol etme ve Akdeniz’de yapılan avcılığı düzenlemeye zorluyor. Çünkü, yapılan araştırmalar bu avcılık aktivitelerinin %76 gibi bir oranının Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bandıralarını taşıyan gemiler tarafından yapıldığını ortaya koyuyor.

Akdeniz Kılıç Balığı Stok Değerlendirme Dönem Toplantısı vesilesiyle, Uluslararası Atlantik Ton Balıklarını Koruma Komisyonu’ndan (ICCAT) bilim insanları, Akdeniz’deki kılıç balığı popülasyonunun stok seviyesini belirlemek Casablanca’da bir araya geldi. Oceana, bilim adamları tarafından Akdeniz’de yapılan aşırı kılıç balığı avcılığının önüne geçilmesi yönündeki çağrıyı yineliyor.Yapılan toplantı, yapılan aşırı kılıç balığı avcılığının önüne geçmek için alınmış mevcut önlemlerin zayıf, yetersiz olduğunu doğruladı. Kılıç, halen Akdeniz’de en çok avcılığı yapılan tür ve stok yönetimi konusundaki eksiklik sebebiyle stokta herhangi bir iyileşme işareti yok. Akdeniz’deki kılıç balığı stok seviyesi şu anda en kötü durumunda; ICCAT’a göre 30 yıl öncesi ile kıyaslandığında Akdeniz’deki kılıç balığı stoğunun yalnızca %30’u kaldı. Bu, dünya üzerindeki toplam biyokültenin yaklaşık 2/3'üne denk geliyor. Bir başka kötü durum ise, yapılan bu avcılığın %15 kadarının yasadışı olması. Metrik ölçülere vurulduğunda 40.778 ton kılıç balığının Akdeniz'den kaçak yollarla avlandığı sonucuna ulaşılıyor. Tehlikenin boyutu çok fazla.

Avrupa Oceana İcra Direktörü Lasse Gustavsson, Akdeniz’deki kılıç balığı popülasyonunun toparlanmasına imkan tanımak için aşırı avcılığı durdurmanın tam zamanı olduğunu söylüyor. Aşırı avcılığın 3 yıl boyunca durdurulmasının popülasyonun kendini toparlaması için yeterli bir zaman dilimi olduğunu sözlerine ekliyor.Sağlam bir kurtarma planının Atlantik kılıç balığının popülasyonu için başarıyla uygulandığını belirten Gustavsson, Akdeniz kılıç balığının kurtartma planının geciktirilmesinin geçimini kılıç balığı avcılığı ile sağlayan balıkçıların ve toplumların geleceğini önemli derecede etkileyeceğine dikkat çekiyor.

Akdeniz havzasında yaşayan kılıç balığı (Xiphias gladius) popülasyonu, 1985 ile 2015 yılları arasında %70 oranında azaldı. Ne yazık ki Akdeniz’den çekilen %70 oranındaki kılıç balığı henüz gençti ve üremeye ve biyolojik yenilenmeye fırsat bulamadan avlandılar. Normal şartlar altında, erkeklerin 130cm, dişilerin ise 149cm civarında üreme çağına ulaşıyor ve avcılık için yasal alt avlama boyu sınırının 90cm’de tutulması, balıkların yeteri kadar büyüyemeden avlanması tehlikesini doğuruyor. Sadece 2012 yılında yapılan toplam kılıç balığı avcılığının %72'sini juveniller oluşturuyor. 15.000'e yakın geminin bir alanda ve bir türü avlıyor olması, kılıç balığı türünün popülasyonunun kendini toparlayabilmesini neredeyse olanaksız kılıyor.Oceana’nın önerdiği kurtarma planında şu maddeler yer alıyor:

  • Kılıç balığı için bir avlama limiti koymak ve balıkçıların avlayabilecekleri toplam balık miktarını belirlemek

  • Aşırı avlamaya karşı kontrol, gözetim ve mücadele önlemleri almak

  • Üreme çağına gelmemiş olan kılıç balıklarını koruma altına almak ve av sezonlarının kapanış zamanlarını benimsetmek

  • Akdeniz kılıç balıklarının avcılığında kullanılan balık türlerinin korunmasını sağlamak


Oceana tarafından sürdürülen kampanyanın farkındalığını arttırmak için siz de sosyal medyada #sosswordfish etiketini kullanarak içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Oceana'nın Akdeniz'deki kılıç balıklarının popülasyonunun kurtarılmasıyla ilgili planına aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

[wpdm_package id='858']

 

Kaynak: http://eu.oceana.org/en/press-center/press-releases/action-not-words-future-mediterranean-swordfish

Fotoğraflar: Oceana Flickr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]