Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Dünyada pek çok kurum ve kuruluş, sürdürülebiliriği su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği konularında da geliştirmeye devam ederken bir yandan da yetiştiricileri su ürünlerinden elde edilen protein kaynaklarını daha çok yetiştiricilik üzerinden sağlamak üzere yönlendiriyor.

Bu yönelim, su ürünleri yetiştiriciliği için gerekli olan araç ve gereçlerin de gelişerek doğa içinde daha dayanıklı, güçlü ve uzun süreli olarak kullanılabilecek tasarımların ortaya çıkmasına katkı sağlıyor.


seafoodsource.com'dan Madelyn Kearns, dünya üzerindeki 7 yenilikçi su ürünleri yetiştiricilik projesini yazdı.


Aquapod

 


 

Ocean Farm Tech tarafından tasarlanan ve Innova Sea tarafından hayata geçirilen bu yeni jenerasyon balık kafesi, içindeki koşulların kolaylıkla takip edilebilmesi için yüksek teknoloji ürünü ekipmanlarla donatılmış halde. Bir çok küçük üçgen parçanın bir araya getirilmesiyle elde edilen büyük küre, açık denizlerin değişken koşullarına göre suyun içine batıp çıkabilecek nitelikte. Çevre koşullarından minimum derecede etkilenecek şekilde tasarlanmış olan bu kafes, balıkçılığın sürdürülebilir ve sağlıklı şekilde yapılabilmesini destekleyen bir fikre sahip.

Seastation


Innova Sea tarafından geliştirilen ikinci yenilikçi icat, açık denizdeki su ürünlerinin hasatlarını kolaylaştırmayı ve hasat için harcanan enerjinin korunmasını hedefliyor. Sistem, kurulduğu alanın hasat edilme zamanı geldiğinde toplanarak su sütünü içinde dik duran bir kalem şeklini alıyor ve bu borunun içindeki balıklar hasat ediliyor.

Akıllı yüzer çiftlik konsepti
Yüksek üretkenlik kabiliyetine sahip olan bu çiftlik ekosistemleri, su ürünleri yetiştiriciliğini ve kara tabanlı bazı sebzelerin aynı anda yetiştirilebilmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca tesise entegre edilen güneş enerjisi panelleri, tesisin kendi ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendisinin elde edebilmesini sağlıyor. Çiftlik ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Büyük balıkların yetiştiriciliği için özel kafesBüyük boyutlu su ürünlerinin yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş bu kafeste kullanılan ağlar yüksek mühendislik araştırmaları ve teknolojileri kullanılarak imal edilmiş.

KZO Sea FarmsSu ürünleri yetiştiricilik parkları olarak tanımlanan bu kompleksler, su ürünleri sektörünün birden fazla alanını bir araya getirmeyi hedeflerken aynı zamanda su bitkilerinin ekilmesi ve güvenliklerinin sağlanması gibi operasyonlarda da aktif olarak altyapı ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Açık denizdeki kafeslerin yanısıra kıyıya konumlandırılmış olan kuluçkahane, işleme ve paketleme tesisleri ile transfer merkezleri ile tam bir kompleks özelliği taşırken kurulduğu bölgede ekonomik canlılık da sağlıyor.

Açık denizdeki kaçakları engellemek için SalMar'dan özel kafes tasarımıSalMar tarafından geliştirilen yeni jenerasyon su ürünleri yetiştiricilik kafesi konsepti, akıntılara ve dalgalara karşı maksimum uyum sağlarken bu koşullardan kaynaklanan kaçışları da minimize etme fikri ile geliştirilmiş. Özellikle offshore yetiştiricilik tesislerinde kullanım alanı bulması beklenen kafesin ortalama çapı 110 metre ve standart bir balık kafesinden ortalama 8 kat daha verimli çalışıyor.

Okyanusta yetiştiricilik gemisi: HavfarmOkyanus üzerinde aktif olarak yüzer vaziyette olan ve aynı zamanda bünyesindeki su ürünleri yetiştiriciliği kafesleri ile diğerlerinden ayrılan gemi konsepti Havfarm adıya anılıyor. Norveçli gemi tasarım şirketi Harstad tarafından geliştirilen konsept, okyanusta somon ve gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği için biçilmiş kaftan.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]