Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Günden güne artan enerji tüketimi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan doğal kaynak kullanımı sıkıntıları, doğadan ilham alan girişimcilerin ortaya yenilikçi işleri ortaya koymasını sağlıyor.

Denizde sıklıkla karşılaşılan ve doğal bir ışıklanma olayı olan biyoluminesans, yani yakamoz oluşumu Fransa Paris merkezli Glowee tarafından şehir aydınlatmasında doğa ile uyumlu, temiz ve sürdürülebilir bir alternatif olarak sunuluyor.

Mavi ve yeşil renklerin ağırlıkta olduğu renklerde ışıma yapan derin deniz canlıların şehir aydınlatmasında kullanılmasının bazı avantajları var. Bunlar arasında, elektrik harcama giderinin olmaması, herhangi bir kablolama maliyeti ve altyapısına gerek duyulmaması ve  tamamen ihtiyaca odaklı tasarımla üretilebilmesi sayılabiliyor. Bunların yanında enerjiden ve harcanması gereken paradan tasarruf ediyor olmak da projenin öne çıkan avantajlarından.

Şirketin projede kullandığı bakteri ise Aliivibro fischeri. Bu bakteri, yine Glowee tarafından özel olarak geliştirilmiş bir jel içine yerleştiriliyor. Jel, bakterinin ihtiyaç duyduğu besini sağlıyor. Düşük CO2 salınımı ise işin çevreyle ilişkili önemli artılarından birisi. Şirketin kullandığı bakteriler şu anda sadece 3 gün ışık veriyor fakat bu süre, önümüzdeki günlerde daha da uzayacak. Hatta, bakteriler üzerinde yapılan çalışmalarla bakterilerin yalnızca gece ışık vermesi sağlanacak.

Glowee tarafından geliştirilen bu mükemmel sistem hemen hemen her alanda kolaylıkla kullanılabiliyor. Dış mekan aydınlatılmasında, yer altı ulaşım sistemlerinde, inşaatlarda, taşıma sistemlerinde, yönlemdirme levhalarında, parklarda, şehir mobilyalarında ve etkinlikler projenin başlıca kullanım alanlarından.

Biyoluminesansı şehir yaşamında etkin olarak kullanmayı hedefleyen Glowee, 2018 yılına kadar bu projeyi hayatımıza sokmaya kararlı.

Şirketi twitter'da ve facebook'ta da takip edebilirsiniz.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]