Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Su kütlelerinde meydana gelen fiziksel kirlenmelere karşı geliştirilen projeler, özellikle gemilerden yada arıtılmadan denize bırakılan deşarjlardan denize karışan metal yada plastik gibi suda çözünmesi uzun yıllar alan ve bu süre içinde su kütlesi içinde yaşayan canlılara zarar verme ihtimali yüksek olan atıkların ortamdan uzaklaştırılması için büyük öneme sahip.

Denizlerde meydana gelen fiziksel kirlenmelere karşı Avusturalya merkezli Seabin tarafından geliştirilen proje, suyun içindeki plastik ve metal atıkları, deterjanı v hatta suyun üst tabakasını kaplayan yağ tabakasını vakumlama yoluyla toplayarak kendi içinde biriktiriyor ve kirlilik yaratan unsurların toplu olarak suyun içinden uzaklaştırılmasına imkan sağlıyor.

Seabin'in fiziksel su temizleyicisi, herhangi bir su kütlesi içinde kolaylıkla kullanılabiliyor; denizler, körfezler, marinalar, göller, balık çiftliklerindeki havuzlar ürünün kullanılabileceği başlıca alanlar. Kompakt tasarıma sahip olan ürünün balıkçı teknelerinden süper yatlara kadar pek çok teknenin içinde kendine kolaylıkla yer bulabilecek olması, denizlerin ve göllerin fiziksel temizliğinin sağlanmasına büyük katkı sağlayacağı vurgulanıyor.

Ürünün geliştirilmesi, özellikle marinalarda ve limanlarda meydana gelen fiziksel kirlenmeye nasıl bir çözüm üretilebileceği sorusuna yanıt aranmasıyla başlıyor. Çünkü bu alanların açık deniz gibi doğal dinamiklerden uzak kaldığı ve kirliliği oluşturan unsurların bölgeden uzaklaştırılmasının daha zor olduğu gözlemleniyor.

Seabin'in çalışma prensibi ise oldukça basit. Suyun yüzeyinde kalan bir hunisi var ve alt tarafında da suyla birlikte su yüzeyindeki kirlilik unsurunu vakum etkisiyle çekecek olan vakum aparatı var. Su, vakumlanarak Seabin'in içinden geçerken kirlilik unsuru ürünün içindeki filenin içinde toplanarak tekrar suyun içine karışmasını engelliyor. İsteğe bağlı olarak Seabin'in deterjanları ve yağları bünyesinde toplayabildiği ayrı bir aparatı da var. Ayrıca Seabin, günün her saati sorunsuzca çalışabilecek şekilde tasarlandı. İhtiyacı olan tek şey, suyu denizden çekecek olan bir küçük bir su pompası.

Deniz suyunu adeta "süzerek" temizleyen Seabin'in toplama bölümünde doğal fiber malzemeden imal edilmiş bir file bulunuyor ve bu filenin değiştirilmesi son derece kolay. Ürün, en kolay ve güvenli şekilde kullanılabilecek şekilde tasarlandı ve şu anda çalışır halde.

Ürünü geliştiren ve ürünle aynı ismi taşıyan Seabin, ürününü prototipten standart üretime geçirebilmek, Seabin'i daha iyi ve gelişmiş bir ürüne çevirebilmek için Indiegogo üzerinden destek arıyor. Dünya üzerindeki su kütlelerinin fiziksel temizliğinin sağlanması için son derece ekonomik, kolay, çevreci ve sürdürülebilir bir çözüm olan Seabin'e destek vermek sularımızın geleceğine yapacağımız önemli bir yatırım.Seabin projesi ile ilgili detaylı bilgi için http://www.seabinproject.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]