Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Biz su ürünleri mühendisleri, yetiştirdiğimiz su ürünlerini pazara sunana dek sağlıklı koşullarda yaşamalarını ve canlıların bulundukları ortamlardaki suyun daima temiz, oksijen yönünden zengin, karbodioksit ve atık olarak kabul ettiğimiz  maddeler yönünden fakir olmasını sağlamak için sürekli hareket halinde kalması için bazı kriterlere dikkat ederek tesislerimizi buna göre planlarız.

Karada, ağırlıklı olarak tatlı su türlerinin yetiştiriciliği yapılırken, kurulan tesislere, birim zamanda belirli miktarda taze suyun havuzlara yada tanklara  girmesini başarmak için yer seçimini bol suyun olduğu yerlere göre yaparken denizlerde – koy ve körfezler ile açık denizler, yetiştiricilik yaparken, kafeslerden belirli sürede ne kadar suyun suyun aktif olarak geçeceğini ön görerek plan yaparız.

Bir şekilde eğer yeteri kadar su değişimi sağlayamadığımız yerlerde mutlaka yetiştiricilik yapmak durumunda kalırsak da alternatif su değişim mekanizmalarını geliştirmeye çalışırız.

Tam da bu aşamada, su ürünleri yetiştiriciliği ile uzaktan yakından pek ilgisi olmayan bir sektörden, enerji sektöründen, modifiye edildiği taktirde profesyonel su ürünleri yetiştiricilerinin işine fazlasıyla yarayacak bir proje modeli ortaya çıktı.

İngiliz enerji firması Atlantis Resources Limited, dünyanın en büyük su altı enerji türbinini kurmak için önemli büyüklükteki bir fonu almayı başardı. İngiltere Enerji Bakanlığı, Scotish Enterprise, Highlands and Islands Enterprise, The Crown Estate ve Atlantis firmaları tarafından sağlanan bu kaynak, firmanın MeyGen ismindeki projesi için kullanılacak.

Bir tanesi 1,5 megawatt gücündeki 269 tane türbinden – ilk aşamada 61 tane inşa edilecek, toplam 398 megawatt enerji elde edilecek.

Bu sistem, su ürünleri yetiştiriciliği projelerine nasıl ilham verebilir?

Özellikle su sirkülasyonunun yetiştiricilik modeli için yetersiz kaldığı koy ve körfezlerin diplerine yerleştirilecek olan türbin sistemleri, koyun içindeki suyun istenilen ölçüde sirkülasyonunu sağlamakta faydalı olabilir. Bu pervanelerin dönmesi için gerekli olan enerji için de rüzgar yada güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren bir çevresel sistem yada daha fazla akıntıya sahip olan bir koyun dibine tıpkı Atlantis Resources modelinde olduğu gibi türbinler yerleştirilebilir.

Böylece, suyun aktif olarak hareket etmesine bağlı olarak daha temiz denizler, daha da sağlıklı tüketimlik balıklar ve daha mavi bir denize kavuşmak için önemli bir adım atılabilir!

Aynı zamanda, su ürünleri yetiştiriciliği ile dolaylı olarak ilintili olarak, koyların ve körfezlerin, düzenli olarak sularının değiştirilmesi sağlanarak çeşitli birikintilerin önüne geçmek için de su ürünleri mühendisleri ve deniz biyologlarına benzersiz bir deneyim kazandırabilir. Geçmişte, kısıtlı su değişimi yaşayan koy ve körfezler, sularının mekanik olarak hareket ettirilmesiyle yeni canlı türlerine kavuşabilir ve profesyonel su ürünleri yetiştiriciliği için bambaşka fikirleri ortaya atabilir!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]