Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Tüketmenin haricinde tarihten bu yana bazı su ürünleri, özellikle insanların süslenmesinde prestijli birer mücevher görevini de üstlendiler. Parlak, kusursuz kür formundaki yapısı, ışığa ve bakış açısına göre değişim göstermeyen rengi ve özellikle de göreceli büyüklüğüyle göz dolduran ve adına yaraşır şekilde inci ismini alan bu su ürününün oluşum mekanizması, en az kendisi kadar narin.

Bizlere hep betimlendiği üzere inciler, çift kapalı (bivalviya) su canlıları olan istiridyeler ve deniz tarakları ve bazı midye türlerinin içinde oluşurlar.

Vücudunun dışında bir çift kapak bulunduran yumuşakçanın temel vücut faaliyetlerini yerine getirebilmek içingerek duyduğu oksijeni ve beslenmesi için gerekli olan besinini alması için kapaklarını uygun miktarlarda açarak kapakların arasından suyun geçmesini sağlaması gerekir. Bu alandan geçen suyun içindeki oksijeni alıp metabolik artıklarını da aynı suya bırakırken aynı zamanda aynı suyun içinde yaşayan canlıları da yiyecek olarak kullanmak üzere süzer. Bu esnada su hareketlerinden kaynaklı olarak (dalga ve gelgitler) çift kapaklının kapaklarının arasına küçük kum ve taş taneleri de yerleşir.

Midye gibi çift kapaklıların içini daha önce hiç görmemiş olanlar için anlatmak gerekirse, canlının tüm iç organları açıkta ve dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı son derece savunmasız durumdadır. Beklenmedik şekilde vücudun içine giren ve midyenin organlarına zarar verebilecek olan kum, taş yada benzer maddeler, midye tarafından etkisiz hale getirilmeye çalışılır. Bu bir doğal savunma mekanizmasıdır.

Öncelikli olarak, inciyi oluşturan sedefin çift kapaklı tarafından üretilen bir koruma salgısı olduğunu düşünebiliriz. Vücudun çeşitli yerlerinde takılıp kalan yabancı materyalin üzerinin sürekli olarak bu salgıyla kaplanmasının neticesinde inci oluşumu meydana gelir. Materyali oluşturan sedefin büyük bölümü ise kalsiyum karbonattır.

İncilerin oluşurken sahip oldukları renkler ve şekillerin farklı olmasındaki en önemli gerekçe, inciyi oluşturan canlının yaşadığı suyun fiziki ve kimyasal özellikleridir. Dünya üzerinde beyaz, fil dişi rengi, pembe, yeşil ve siyah renkli incilerin varlığı bilinmektedir. Özellikle tropik denizlerde, İran Körfezinde, Meksika ve Amerika kıyılarında incilere sıklıkla rastlanırlar.

Ticari öneme de sahip olan inci, özellikle takı ve mücevher yapımında kullanılan özel bir materyaldir. Doğal olarak elde edilme ihtimali düşük olduğu için özellikle Uzakdoğu'da inci üretimi yapan çiftlikler vardır. Bu çiftliklerde midyelerin içine özel olarak yerleştirilen materyallerin kültürde kullanılan canlılar tarafından sedefle kaplanması sağlanır ve kültür incileri üretilir. Bol miktarda ve ucuza üretilen bu inciler dünya pazarına sunulur.

İnci üretimi, ticari ölçekte, bir su ürünleri mühendisinin yapabileceği başlıca iş alanlarından biridir. Midye yetiştiriciliğine entegre edilebilecek olan kültür incisi üretimi, asıl iş olmanın yanında yan kazanç kapısı olarak da düşünülebilir.

Midye yetiştirmek ve midyelerin alternatif kullanım alanları ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]