Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Özellikle kontrol mekanizmasının yeterince güçlü olmadığı ekstansif balık yetiştiriciliği modelinde ve akvaryum balıklarının yetiştiriciliği sürecinde karşımıza çıkan en önemli doğal beslenme modelinin en alt basamağında yeşil su kültürü geliyor. Bu kültür, balıkların besleneceği yada büyütüleceği doğal su ortamı içinde, gerek zooplanton için gerekse otçul beslenme alışkanlığına sahip balıklar için fitoplankton bulundurma esasına dayanıyor.

Normal şartlar altında, balıkların stoklanacağı havuzlarda yada akvaryumlarda, stoklamadan belirli bir süre öncesinde uygun ortam sağlanarak yeşil suların oluşması sağlanabilir. Bu suyun oluşması için en basit haliyle 2 yöntem bulunuyor.

1. Yöntem: Basit ve uzun zaman gerektiren yol

Temiz ve berrak bir miktar suyun içine halihazırda var olan bir akvaryum yada havuz suyundan belirli miktarda (örneğin 5 litrelik bir bidon için 1 litrelik bir ölçek) ekleyerek bu suyu güneş ışığına maruz bırakarak ortalama 2-4 hafta içinde yeşil su kültürü elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, içinden su aldığınız akvaryum yada havuzun içinde var olması muhtemel patojenler (hastalık yada parazit niteliği taşıyan canlılar) yada yeşil suyu oluşturan hücreleri yiyecek olan predatör (avcı) canlıların varlığı ve doğal yollarla onların ortamdan elimine edilebiliyor oluşu.

2.Yöntem: Kısa ve kontrollü yol

Bu yöntemde, yeşil su oluşumunu sağlayan hücreler için, hücrelerin beslenebileceği uygun bir besi ortamı oluşturulur. İlk yönteme oranla daha büyük hacimlerde kolaylıkla uygulanabilecek olan bu üretim metodunda, muz kabukları, ince yeşil yapraklar, biraz şeker yada bira ve saman gibi uygun materyaller bir araya getirilerek bir karışım elde edilir. Besin maddeleri yönünden son derece zengin olan bu karışım, tıpkı ilk yöntemdeki gibi akvaryumlardan yada havuzlardan alınan canlı örneklerini barındıran sularla karıştırılmış daha büyük hacimdeki suların içine karıştırılarak  yeşil suyun bir besi ortamı eşliğinde oluşması sağlanır. 2. yol, 1. yola göre daha belirgin şekilde kısadır ve kontrol mekanizması daha işlevseldir.

Yeşil su kültürünün bazı faydaları

Yeşil su kültürü, özellikle larval aşamada fitoplankton ile beslenen balıkların beslenmesindeki önemli bir materyaldir. Hem bu aşamadaki besleme maliyetini azaltır, hem balığın istediği her an besin bulmasını sağlar hem de balıkların doğal olarak beslenme alışkanlığı kazanmasında rol oynar. Balık, önünden kaçan yiyeceğini kovaladığı için, aynı zamanda fiziksel olarak da kondüsyon kazanır. Bununla birlikte, zooplanktonun doğal besin maddesini oluşturarak heterotrof  bu organizmanın oluşmasını, balıkların daha büyük evrelerinde de kolayca besin bulmalarına katkı sağlar.

Yeşil suyun belki de en faydalı işlevlerinden birisi de suyu oksijenlendirmesidir. Fitoplanktonun yaptığı solunum işlevi, suya güneş ışığının varlığında oksijen vererek balıkların ihtiyaç duyduğu solunum materyalini sağlar. Suyun içindeki ışık geçirgenliğini azaltarak suyun aşırı ısınmasını ve üretim ortamlarında pek istenmeyen filamentli algin üremesini engeller. Balıkların havadaki yada suyun içindeki avcılarından saklanmasına katkı sağlaması da cabası!

Her güzel şey gibi, yeşil su kültürünü oluşturan materyalin fazlası elbette ki zarardır. Birim hacim içindeki çok fazla hücre, ortamındaki tüm oksijeni tüketerek içinde yaşayan balıkların ani ve hızlı şekilde ölümüne neden olabilir. Ayrıca oksijensiz kalan fitoplankton hücreleri de ölerek dibe çöker ve orada fiziki olarak bozulmaya başlar. Bu da suyun kalitesinde düşüşlere neden olarak başta kötü koku olmak üzere tüm mini ekosisteminizin çökmesine neden olur.

Yeşil su kültüründen mümkün olduğunda yüksek verim almak için yapmanız gerekenlerin başında suyu iyi güneş alacak şekilde tutmanız ve özellikle geceleri içine bol miktarda hava vermenizdir. Hava taşları gibi materyalleri kullanarak minik parçalara ayıracağınız hava molekülleri, suyun her zaman oksijene doymuş şekilde kalmasını sağlar. Böylece ölüm oranları azalarak balıkların bu kültürden iyi şekilde faydalanması sağlanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]