Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Esansiyel yağ asitlerinin en önemlilerinden olan ω (omega) asitleri, insan vücudunda sentezlenemedikleri için mutlaka dışarıdan yeteri miktarda alınması gereken maddelerin başında gelir.

İnsanların tüketebileceği formlarının başında dokosaheksaenoik asit, eikosapentaenoik asit ve alfa-linolenik asit (F Vitamini) gelir. Bir esansiyel yağın ω 3 yada 6 olarak isimlendirilmesi, yağdaki ilk çift bağlı karbon © atomunun metik grubundan uzaklığına göre yapılır. Yani metil grubundan sonraki ilk çift karbon bağı 3. sıradayda yağ asiti ω-3, 6. sıradayda ω-6 olarak adlandırılır.

ω yağ asitleri, daha düşük sıcaklıklarda daha akışkan kalabilen eşsiz moleküllerdir. Hücre çeperlerinde lokalize olarak daha düşük sıcaklıklarda daha akışkan ve kaliteli seçici-geçirgenlik sağlamaya yardımcı olur. Dünya üzerinde, özellikle soğuk sularda yetişen somon balıklarında bol miktarda bulunan ω yağ asitleri, özellikle kolesterol ve trigilseritlerin düşük seviyelerde seyretmesine katkı sağlar. Bu durum da dolaylı olarak düşük kardiyovasküler vaka anlamına gelir. Bununla birlikte vücudun direncini yükselterek daha iyi bir bağışıklık sistemi kazanmaya katkı sağlar. Hücreleri güçlendirir, kanı inceltir, akışkanlığını arttırır ve damar içi pıhtılaşma ihtimalini azaltır. Gözleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

ω yağ asitlerinin faydaları elbette ki bu kadar değil. Sinir hücrelerinin zarlarının etrafında oluşturduğu varsayılan bir katman ile yalıtkanlıklarını arttırdığı düşünülmektedir. Bu durum elbette ki beyin ve beyine bağlı hastalık belirtilerinin azalmasına katkı sağlıyor. Depresyon, unutkanlık, Alzheimer ve tepki mekanizmalarının geliştirilmesinde yada tedavi edilmesinde kullanılan materyallerde mutlaka ω yağ asitlerine yer verilir.

Bu eşsiz, benzersiz ve önemli yağ asitlerinin kaynağı büyük çoğunlukla denizeldir. Özellikle soğuk sularda yaşayan Salmonlarda, orkinoslarda, ton balıklarında, sardalyalarda ve hamsilerde bol miktarda bu yağ asitlerinden bulunur. Örneklendirdiğimiz su ürünlerinin yıl içinde bol miktarda tüketimi, yağ asitlerinin gerektiği kadar alınmasını sağlar. Böylece sağlıklı, kaliteli ve uzun bir yaşamın anahtarlarından birisi kazanılmış olur!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]