Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]


Yakamoz’u nasıl bilirsiniz? Romantik yaz gecelerinde çıkan ayın denizin üstüne vuran yansıması olarak, değil mi? Yanlış biliyorsunuz!

Literatürde ‘biyoluminesans’ olarak da bilinen yakamozun asıl kaynağının bir deniz kabuklusu türü olan Noctiluca miliaris olduğunu biliyor muydunuz? Mikroskobik boyutlardaki bu kabuklu türü, içinde bulunduğu sucul ortamda, kendisine fiziksel olarak dokunan canlı yada cansız varlıklara tepki olarak bir ‘ışıma’ yaparak bizim yakamoz olarak bildiğimiz fenomenin oluşmasını sağlar.

Noctilucaceae sınıfından Noctiluca cinsinden olan N. miliaris, teknik sınıflandırma içinde plankton olarak değerlendiriliyor. Ateşrengi algler içinde yer alan bu canlı, diğer algler gibi sert bir kabuğa sahip değildir. Canlının bünyesindeki Luciferin enziminin Luciferaz substratı tarafından parçalanması, bu ışıma olayının temel işleyişini oluşturur. Bu canlıların binlercesinin bir araya gelmesiyle de gözümüzün gördüğü şekli ile yakamoz meydana gelir.

Yakamoz olayının fark edilmesi için, N. miliaris’in ışıma yaptığı yerde herhangi bir ışık kaynağının (şehir ışıkları, güneş yada ay gibi) olmaması gerekir. Yakamoz zamanında denizin yüzeyinde fluoresan lamba benzeri bir ışıma söz konusu olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]