Full width home advertisement

Post Page Advertisement [Top]

Su, tarım, eğitim, sağlık ve alternatif enerji konularında aktif olarak çalışan Dr. Rene Haller, toplumların ihtiyaçlarını karşılamak için bazı özel sistemleri geliştiriyor. Ödüllü ve son derece çevreci tekniklere dayanan bu çalışmalar, toplulukların kendi kendilerine yetebilen, sürdürülebilir ve uzun vadeli işler yapmasını hedeflerken yaşama kabiliyetlerini arttırmayı ve toplumun kendini hızla kalkındırmasını amaçlıyor.nnİngiltere''deki Haller Vakfı''nın geliştirdiği tarım teknikleri arasında, belirli miktardaki bir su kütlesinden birden fazla canlının faydalanması ilkesi yatıyor. Bir çeşit polikültür yada hidroponik yetiştiricilik modeli olan bu tekniğin basamakları şu şekilde işliyor:

  1. Filtre edilerek temizlenmiş olan su, yerden göreceli olarak yükseğe konumlanmış olan bir depoda kapalı şekilde saklanıyor ve düşük bir akış hızında, deponun hemen altında konumlanmış olan bir sebze topluluğu bu suyla sulanıyor. Sebze tarhının altına konumlanan taşlar, suyun içinden bitkinin ihtiyacı olan maddelerin tutulmasını sağlarken, geriye kalan kısmı da bu tarhın altına konumlanmış olan bir balık havuzuna aktarılıyor.

  2. Balıkların yaşadığı alanda toplanan su, metabolik artıklarlarca fosfor ve potasyum gibi, bitkilerin büyümesi için gerekli olan tuzlarla zenginleştikten sonra tekrar bir alt seviyedeki mini sebze bahçesine akıtılıyor. Burada, mineralce zengin suyla beslenen bitkiler, yine suyu filtre ettikten sonra bir basamak daha balık havuzu oluşturuluyor ve mineralce zenginleşmesi sağlanıyor suyun.

  3. Son basamakta da bir pompa yardımıyla bu su, tekrar tanka geri pompalanarak halka tamamlanıyor.


Bu aşamada, balık havuzlarının altına konumlandırılan tavuklar, beslenerek yumurta elde edilir ve bunlar tüketim için yada para kazanmak için satılır. Aynı zamanda, tavukların dışkıları da balıklara verilerek balıkların ihtiyaç duydukları besin sağlanmış olur.nnTicari ölçekte de belirli bir maliyetle hayata geçirilebilecek olan bu modelde, balıklarınızı elbette ki tavuk dışkıları ile beslemek zorunda değilsiniz. Balıkları yemleyerek ve sebzeleri bu sularla sulayarak farklı modeller de geliştirmek mümkün. Aynı sistemde, bir taraftan vitamin ve mineral kaynağı olan sebzeleri yetiştirirken öteki taraftan ucuz ve yüksek protein değeri olan balıkları yetiştirme fikri, şu an için bile cazip geliyor.

Düşen üretim maliyetleri de cabası. Gelir seviyesi düşük olan ülkelerin proteine ulaşımını kolaylaştıracak harika modellerden birisi.

Haller Vakfı tarafından geliştirilen bu projenin adı Aquaponics. Detaylar için buraya tıklayın ve hazırlanan video için bu bağlantıyı ziyaret edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]