Sürdürülebilir bir su ürünleri projesi, karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor

In ArGe, Çevre, Teknoloji


Amerika’nın Ohio eyaletindeki bir yeniden geliştirme projesi, yaklaşık sekiz dönümlük boş ve atıl durumda olan araziye kuracağı bir veri merkezinin oluşturduğu ısıyla bir su ürünleri yetiştiricilik tesisini ısıtmayı hedefliyor.

Northcoast Su Ürünleri firması, projenin ilk aşamasında tesis için $4.500.000 yatırım yapacak ve 500.000 pound Akdeniz levreği üretecek. Üretimin ilk aşamada 10.000 pound ile başlamasına ve 2016 yılının sonunda da tesisin tam kapasiteye geçmesi planlanıyor. Böylece tesislerin oluşturduğu karbon ayak izlerinin de azaltılması amaçlanıyor.

Proje, çevre savunucusu, danışman ve jeotermal uzmanı olan J. Duncan Shorey tarafından başlatıldı. The Foundry Project aynı zamanda 20.000 ile 40.000 metrekare genişliğinde ve yer altına konumlandırılmış olan bir veri merkezini de kapsıyor.

Veri merkezi hemen bitişikteki tren yolu vasıtasıyla 100 gigabytelık bir fiber network için avantaj sağlayacak ve veri merkezinde oluşan ısı, yakınındaki balık çiftliğinin ısıtılmasında kullanılacak.

Çiftlikte yetiştirilen balıklar, yerel toptancılara yada özel pazarlara canlı olarak satış yapan brokerlere sunulacak.

Fire Yiyecek ve İçecek şirketinin sahibi, Cleveland Sanat Müzesi şefi ve uluslararası sürdürülebilir gıda savunucusu Douglas Katz, Northcost Su Ürünleri’nin Ohio’nun kuzeyindeki önemli bir boşluğu dolduracağını söyledi. Restaurantlarda yerel ve sürdürülebilir şekilde üretilmiş yiyeceklerin sunulmasını desteklediğini söyleyen Katz, yeni projenin restaurantları için taze ve kolay ulaşılabilir balık sağlayacağını ekledi.

Kendi kendine yeten bir ekosistemin parçası olarak, balık çiftliğinde oraya çıkan tüm atıklar, Northcoast’taki meyve bahçelerine gübre olarak verilecek.

Balık çiftliği, veri merkezi ve bunlara dahil edilmiş olan meyve bahçelerinin yanı sıra, canlı balık alım satımına aracılık edilecek olan bir pazarla yemeklerin sağlıklı pişirilmesine dair bir aşçılık okulu da yer alacak.

Durumu Türkiye için değerlendirmek gerekirse, farklı ölçeklerdeki ve metodlardaki üretim sistemlerinin özellikle ülkenin yerleşim açısından fazla tercih edilmeyen bölgelerine konumlanması için yatırımların geliştirilmesi gerekiyor. Özellike güneşli gün sayısı fazla olan Konya ovasına konumalanacak ve besin zincirinin ilk basamağı olan fitoplankton türleri ile kombine edilecek fabrikalar, Türkiye’nin sucul kaynaklı protein üretimi pazarında çok ciddi söz sahibi olmasını sağlayabilir.

Kaynak: http://goo.gl/sFjhfJ
Fotoğraf kaynağı: Su ürünleri tanıtım grubu

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.