FAO: Su ürünleri yetiştiriciliği dünya çapında %40 büyüdü.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun yeni yayınladığı bilgilere göre su ürünleri üretimi, dünyadaki diğer büyük gıda üreticilerine göre daha hızlı büyüyor, kıyı topluluklarının ekonomilerini büyütmeye ve masaya uygun fiyatlı bir protein kaynağı koymaya devam ediyor. Peki su ürünleri yetiştiriciliğinde dünyada neler oluyor, ülkeler su ürünleri yetiştiricliğinde neredeler, neler yapıyorlar ve neler yapacaklar?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, 2016 yılında 37 ülkede doğadan yakalanmış balıklardan daha fazla çiftlik balığı üretildi.

FAO, su ürünleri üretiminin yükselişini sürdürmesinin beklendiğini ve 2030 yılında su ürünleri üretimi hacminin, 2016 yılına göre %37’lik bir büyüme ile 109 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Asya ise 2030 yılında % 89’luk bir pay ile dünya su ürünleri yetiştiriciliğine hakim olmaya devam edecek. Balıkçılıkta şu anda 19 milyondan fazla insan çalışmakta ve su ürünleri yetiştiriciliğinin 2030 yılına kadar yaklaşık% 40 büyümesi beklenmekte.

Detaylı bilgiyi harita üzerinde görelim:

seawestnews.com kaynağındaki yazıdan Türkçe’ye adapte edilmiştir.

Ana fotoğraf: manettas.com.eu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.