Dünyanın bu tarafında pek önemsemesek de, tükettikleri yiyeceklerin kökenlerini araştıran ve bu köken hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler tarafından gıda sektörüne dair yeni talepler ortaya çıkıyor. Aldıkları su ürünlerinin kökenleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bilinçli tüketicilerin beslenme alışkanlıkları içinde önem verdikleri başlıca kriterler arasına giriyor. Su ürünleri etiketleri her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

Türkiye pazarına sunulan su ürünlerinin üzerinde yer alan etiketlerle yeni yeni karşılaşmaya başladık. Ürünlerin elde edildikleri yerler başta olmak üzere, yetiştirilme metodlarından satıldığı tezgaha gelene kadarki aşamaları da takip edebildiğimiz QR kodlu sistemler var fakat bu tek başına yeterli değil. Bir yandan da, etiketlerin üzerinde yazan başlıkların ne olduğunu, neyi tanımladığını, ne olup ne olmadıklarını da iyi bir şekilde algılayabilmek gerekiyor. İşte bu aşamada, farklı tanımlamaları olan farklı başlıklar devreye giriyor.

Bizim pazarımız için bu etiketler çok yeni ve henüz yaygın değil. Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu’ya ihracat yapan bazı şirketler, farkındalık ve şeffaflık yaratabilmek için Türkiye pazarına sürdükleri ürünlerin üzerine de ihracat etiketlerinden basıyor. Bu etiketleme metodu, gelecekte öyle yada böyle su ürünleri ve diğer gıda ürünleri üzerinde illaki yer alacak önemli bir detay haline geliyor. Şimdiden etiketleri tanımaya ve onların anlamını öğrenmeye vakit ayırmak iyi bir fikir olabilir.

GDO
Organik
Adil ticaret
Yakalama-yetiştirme
Geleneksel
Otçul besleme - Grass Feed
Doğal
Yerel

Bir kısmı Türkiye pazarında da kendine kolaylıkla yer bulabilecek olan etiketlerin detaylandırdığı üretim metodlarının kendilerine has artıları ve eksileri olmakla birlikte metodların neticesinde ortaya çıkmış olan ürünlerin çeşitli sosyal ve ekonomik şartlar altında kendi alıcıları daima olacak. Burada önemli olan, doğru şartlar altında etik olarak doğru şekilde ürünleri etiketleyebilmek ve tüketicileri bu etiketleri doğru şekilde okumaya teşvik edebilmek.

CSMonitor.com sitesinde yer alan bir makaleden yola çıkılarak hazırlanmıştır.