Sebzeli makarna içindeki karideslerle pazar gününe tat katın!

In Karidesli tarifler, Mutfak


Takip etmekten mutluluk duyduğum Heather Christo, yepyeni bir deniz ürünü yemeği ile karşıma çıktı. Özellikle insanların karides tüketmeleri konusuna son derece ılımlı yaklaşan ve bunu destekleyen ben için, Christo’nun yemek pişirme deneyimleri ve pişirdiği yemekler son derece önemli.

Heather Christo’nun bu sefer önümüze koyduğu lezzetli karides yemeği, harika bir sebzeli makarna ve taze sebzeler ve tüketilebilir çiçekler kullanılarak hazırlanmış. Şimdi bu besleyici ve aynı zamanda yemesi keyifli olan karides yemeğine göz atalım.

Sebzeli makarna ve haşlanmış karides

Kullanılan malzemeler:

  • Bir paket sebzeli makarna (ıspanak yada domatesli olabilir – hatta üzüm çekirdeği kullanılarak hazırlanmış makarna ile bile deneyebilirsiniz)
  • Yarım kilo yıkanmış ve ayıklanmış karides
  • Küçük domatesler
  • Taze fesleğen
  • Tuz, karabiber, kırmızı acı biber
  • İsteğe bağlı olarak tüketilebilir çiçek yaprakları (pek çok marketin özellikle organik ürünler reyonlarında artık tüketilebilir çiçekler paketler halinde satılıyor)
  • Zeytinyağı, limon

Hazırlanışı:

Karideslerinizi temizledikten sonra sıcak suda haşlayıp kızgın tavanın üzerinde üstleri kızarana dek çevirin ve bir kenarda soğumaya bırakın. Bu arada, başka bir tencerenin içince sebzeli makarnanızı az suyla haşlayın, ardından süzün ve çok az zeytinyağından geçirin. Bu yemekteki makarnanın sebzeli olması, yemeğe ayrı bir tat katacak.

Malzemeler arasında sayılan domateslerinizi ortadan ikiye veya dörde bölüp fesleğenlerle birlikte bir kabın içinde dilediğiniz baharatlarla birlikte karıştırın. Dilerseniz yeşil yada siyah zeytin de ekleyebilirsiniz.

Haşlanan makarnanızı karideslerle ve sebze tabağınızla karıştırın. Sıcak yada soğuk tüketime uygun olan bu basit yemek, sizin için aperatif ve besleyici bir öğün olmakla birlikte çocuklarınız için de keyifli ve lezzetli bir seçenek. Dilerseniz üzerine çeşitli sosları da ilave edebilirsiniz.

Sebzeli makarnanın içindeki karidesler, size farklı besin gruplarını bir arada sunuyor. Makarnadan gelen karbohidratlar, karidesten gelen protein ve mineraller, sebzelerden gelen vitaminler tek bir öğünde eksiksiz olarak ihtiyaç duyduğunuz tüm besin gruplarını karşılıyor.

Fotoğraf Heather Christo’nun kendi web sitesinden alınmış olup tarif, Türk pişirme ve tüketim alışkanlıklarına göre modifiye edilmiştir.

, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.