Şu an için en önemli balık: Ringa

Ringa, az sayıdaki insana direk olarak yemek olan bir balık olmakla birlikte ticari balıkçılık endüstrisi ile çevre örgütleri arasındaki sıcak tartışmanın tam da ortasında. Her iki taraf da, ringanın denizdeki besin zinciri içindeki önemi üzerine vurgu yapıyor.

Atlantik Devletleri Su Ürünleri Komisyonu (ASMFC)’nin, Baltimore’da, 13-14 Kasım tarihleri arasında yaptığı iki günlük toplantıda, Atlantik ringasının daha güçlü şekilde korunması için bir öneri olan Değişiklik 3 ile ilgili oy kullanması bekleniyor.

Rhode Island’ın komitedeki üç temsilcisi Senatör Susan Sosnowski, D. South Kingstown, Gain Raimondo’yu temsil eden David Borden ve ayrıca Rhode Island Çevre Yönetimi Bölümü direktör yardımcısı Robert Balou da Atlantik Menhaden Yönetim Kurulu’nda görev yapıyor.

Doğa savunucuları 2007 yılında H. Bruce Franklin’in çıkardığı kitabın başlığından yola çıkarak ringaya “denizdeki en önemli balık” olarak bakıyor. Lüfer, yunus, kambur balina, köpek balığı, levrek ve diğer pek çok zayıf balığın beslenmesi ringaya bağlı olduğu için ringanın özen, dikkat ve korumayı hak ettiğini savunuyor.

Yakın tarihte yayınlanan bir basın bülteninde The Nature Conservancy, ringaları “okyanus sağlığı için çok büyük önemi olan küçük balık” olarak nitelendirdi. Doğ Koruma ayrıca, organizasyonun önerdiği yönetim değişikliklerini ortaya koyan – kıyı boyunca toplam izin verilen ringa avı miktarını ayarlamak ve Maine’den Florida’ya olan ringa dağıtımını ve bolluğunu daha iyi yansıtmak gibi,  bir mektubu ASMFC’ye gönderdi.

Ayrıca Save The Bay, ringa popülasyonunu korumak için çalışmalar yapıyor. Providence merkezli organizasyon ekosisteme dayalı bir yönetim yaklaşımını benimsiyor.

Save The Bay tarafından yayınlanan bir basın bültenine göre Atlantik ringası, okyanusun ekolojik ve ekonomik canlılığı üzerinde, balinalar, ticari –  sportif balıkçılık ve diğer deniz vahşi yaşamı önemli bir rol oynuyor. Ringalar, bölgesel su kalitesinin fitoplankton tarafından süzülerek düzenlenmesinde ve ringaların besinleri olan kahverengi yosunların aşırı çoğalarak patlamasının engellenmesinde anahtar rol oynuyor.

The Nature Conservancy ve Save the Bay, Audubon Derneği ve bazı bilim insanları ile balıkçılar, ringa avı limitleri her yıl belirlenirken ASMFC’yi deniz yaban hayatı yem ihtiyaçlarını açıklayan yeni bir yönetim anlayışı benimsemeye davet etti.

“Bol ringa balıkları ve vahşi yaşam iyi… Ayrıca ekonomi için de.” diyor The Nature Conservancy’nin Rhode Island’daki müdürü John Torgan. “Rhode Island’lılar ringayı önemsiyor çünkü ringa Narragansett Körfezi’nin sağlığı ve daha iyi bir ekosistem için büyük önem taşıyor. Balıkçılık ve turizm gibi hayati endüstriler üzerinde büyük öneme sahip.”

ASMFC stok değerlendirmeleri, Narragansett Körfezi dahil olmak üzere Atlantik kıyısı boyunca çok sayıda yerdeki büyük ringa sürüleri raporunda belirtildiği üzere, son beş yılda ringa nüfusunda The Nature Conservancy’ye göre gerileme var.

Bununla birlikte, 2012 yılından öncesine kadar, Atlantik’te ringa balıkçılığı yıllık hasat limiti olmaksızın yapıldı. Popülasyon sağlığı ile ilgili kaygıların ortasında, ASMFC o yıl 2. Değişiklik’ten geçerek yıllık hasatları 2009-2011 yılına kıyasla ortalama yüzde 20 daha az azalttı.

The Nature Conservancy, ringaların kurtarılmasının belirsizliğinden endişe ederek Red Vauld Production ile bir araya gelerek 5 New York’lu paydaşın gözünden neden bol ringanın ekolojik ve ekonomik olarak önemli olduğunu anlatan bir video hazırladı.

New England’lılar tarafından pogies ya da bunkers olarak da adlandırılan ringa çok yağlı olması sebebiyle insanlar tarafından çok fazla tüketilmeseler de A.B.D.’de Alaska morinası dışında her yıl daha da fazla avlanan tür. Örneğin geçen yıl ringa hasadı canlı stoğun 76’sına tekabul eden 400 milyon pound (yaklaşık 200 milyon kg) hayvan ve balık yemlerinde, balık yağlarında ve gübrelerde kullanılmak üzere ayrılırken arzın geriye kalan kısmı rekreasyonel ticari balıkçılıkta yem olmak üzere satıldı.

Rhode Island Tuzlu Su Balıkçılığı Derneği Başkan Yardımcısı Rich Hittinger, “Rhode Island’ın ilgi alanlarına tuzlu su balıkçılığı giren ve milyonlarca dolar harcayan balıkçıları,bunun yıllar içinde oylamaya sunulacak en önemli balıkçılık meselesi olduğuna inanıyorlar” dedi. “Ringaya ilgi duyanların büyük çoğunluğunun bu balıkların ekolojik yönetimini desteklediği açıktır.”

Bununla birlikte, ticari ringa balıkçılığı sanayisi çok farklı bir yere sahip. Ringa Balıkçılık Koalisyonu, “bilim, sağlıklı ve sürdürülebilir bir balıkçılık gösteriyor” diyerek Atlantik ringası hakkındaki yaygın yanlış anlaşılmaları taklip ediyor ve ASMFC’nin 2017 stok değerlendirmesinde Atlantik ringasının aşırı avlanmadığı veya aşırı avlanmadığını tespit ettiğinin altını çiziyor.

Menhaden Balıkçılık Koalisyonu tarafından hazırlanan basın kitine göre, “ringanın daha büyük yırtıcılar için “yem” ettiği doğrudur, ancak deniz gıda ağlarındaki önemleri sıklıkla abartılır”.

Koalisyon, Nisan ayında Sud Hilborn tarafından Balıkçılık Araştırması’nda yayınlanan bir araştırmayı işaret ediyor. Bu araştırmada, ringa gibi yem türleri için avlanmanın daha önce düşünüldüğünden daha yırtıcı hayvanlar üzerinde daha düşük bir etkisi olduğu iddia ediliyor.

Araştırmada suyun avcı türü sayısı ile yemlik balık sayısı arasında çok az bir korelasyon var gibi görünüyor ve bu da araştırmaya göre yem balıklarına uygun bir avlanma düzeyinin neredeyse imkansız olduğunu göstermektedir. Diğer değişkenler arasında, yem balıklarının türlerden türe göre değişen doğal değişkenliği ve yırtıcı hayvanların ve türlerin göreli yerleri bulunur.

Ringa Balıkçılık Koalisyonu, endüstriden finanse edilen “Tasarruflu Deniz Ürünleri” ile iki video üretmek ve duruşlarını desteklemek için “Ringa Balıkçılığının Yüzleri” başlıklı 27 sayfalık bir kitapçık ile bir araya geldi.

Ringa, A.B.D.’nin ikinci en büyük balıkçılık kalemi, ve New Jersey ve Virginia’dan oluşan iki eyalet, sahil boyu kotanın yüzde 96’sına sahip.

ecori.org adresindeki yazıdan Türkçe’ye adapte edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.