Norveç Ticaret ve Balıkçılık Bakanlığı, Norveç’in ilk tam otomatize edilmiş açık deniz su ürünleri yetiştiricilik sistemine onay verdi.

Vikingler zamanında başkent olarak kullanılan ve günümüzde Norveç’in balıkçılık limanlarından birisi olan Trondheim açıklarına kurulacak olan çiftlik, gerek sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliği, gerekse atık yönetimi bakımından gelecekteki su ürünleri yetiştiriciliği için rol model olmakla birlikte küresel protein ihtiyacının giderilmesi çalışmalarında kilit bir rol oynuyor.

Açık okyanusta yer alan yeni nesil balık çiftliği, geleneksel olarak kıyıya daha yakın yerlere konumlanan tesislerin halihazırda var olan işletim zorluklarını bertaraf etmesi açısından ayrı bir öneme sahip. Suyun üzerinde durabilen, batabilen yada okyanusun anlık değişimlerine adapte olabilen yapısı ile su koşullarının yetiştiriciliği yapılan balık üzerindeki etkisini daha ideal hale getiriyor. 100 ile 300 metre arasındaki derinliğe kadar konumlanabilen tesis, halihazırda var olan su akıntılarından da maksimum derecede faydalanarak bulunduğu bölgede ortaya çıkabilecek bazı hastalıkların tesisi ve üretimi olumsuz yönde etkilemesinin de önüne geçiyor.

Tesise entegre edilen otomatik yemleme mekanizmaları, su ürünleri tesisinin içindeki balıkların daha efektif beslenmelerine katkı sağlarken daha sürdürülebilir bir beslenme periyodunu vaadediyor, yemlemeye bağlı olarak meydana gelebilecek çevre kirliliğinin de önüne geçiyor. Tesisin işletilmesi için ortalama 4 kişilik bir ekip yeterli oluyor. Olumsuz hava ve deniz şartlarında eğer tesisin üzerinde personel kalamıyorsa da tesisin tüm süreçleri uzaktan kumanda ile de yönetilebiliyor.

Geliştirilen bu proje, Norveç’in en gelişmiş kolları olan balıkçılık ile gaz ve petrol sektörünün teknolojilerini en iyi şekilde birleştiriyor. Tesisin planlanması ve geliştirilmesi aşamasında Kongsberg firması kilit rol oynuyor. Şirket şu aşamada okyanuslardaki çevresel izleme ve araştırmalar konusunda, balıkçılık ve sensör sistemleri konusunda teknolojik çözüm ortaklığının yanı sıra anahtar teslimi proje teslimatı yapıyor.

Proje, Norveç’li firmanın geliştirdiği bir takım teknolojik ekipmanları üzerinde barındırıyor. Bunların arasında iletişim ve konumlandırma ve geniş bant radyo sistemi yer alıyor. Ayrıca su altı iskandilleri, kamera sistemleri, akustik doppler ve oksijen seviyesini takip eden sensörler de su altında görev yapacak. Geliştirilen bu proje, mevcut haliyle big data yönetimi, denizcilik, denizcilik mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, deniz sibernatiği ve deniz biyolojisini bir arada barındırması sebebiyle dünya üzerinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Su ürünlerinin geleceğinin içine artık bilişimin de katılmasının zamanı geldi. Büyük ölçekte yapılacak olan profesyonel ve endüstriyel su ürünleri üretiminde teknolojiden yardım alarak işleri daha hızlı ve güvenilir hale getirmenin yolları bir hayli fazla. Mekanizasyonun gelişmesi, su ürünleri mühendislerinin işlerini kaybetmesine neden olabilir gibi görünebilir fakat teknolojiyi yönetmek için bilgi sahibi olan mühendislerin donanımları da buna bağlı olarak artıyor.

Norveç, dünyada özellikle somon balığı üretiminde bir marka ve su ürünleri üretimine yatırım yapan ülkelerin başında geliyor. Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkelerde, açık okyanus koşullarını direk olarak görmüyor olsak da, sektörün gelişimi için örnek almamız gereken ülkeleri ve teknolojilerini takip etmekte yarar var.

Kaynak: http://aquacomgroup.com/wordpress/2016/04/07/innovative-ocean-aquaculture-project-authorised/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.