Norveç’te tüketimlik balık sektöründe kullanılan antibiyotik miktarı ilk kez 1970 yılının altına indi.

In Çevre, Haberler, Su ürünleri, Sürdürülebilirlik, Yaşam, Yetiştiricilik


Somon üretiminde dünyanın en büyük üreticisi konumundaki Norveç’teki antibiyotik kullanımının 2014 yılında, 1970 yılından beri en düşük seviyede olduğu bir raporla ortaya kondu.

Norveç Veteriner Enstitüsü’nün yayınladığı Fish Health Report 2014 gösteriyor ki, bakterilerin neden olduğu hastalıkların kontrolü artık daha iyi.

Oslo merkezli Norveç Veteriner Enstitüsünden araştırma ve proje müdürü Atle Lilehaug, “2014 yılında antibiyotik niteliği taşıyan ajanların tüketimlik balık yetiştiriciliği sektöründeki kullanımının 1970’ten bu yana en düşük seviyede olduğunu açıkladı. Bu da Norveç’in, balık yetiştiriciliği sektöründeki hastalıklarla başa çıkmakta iyi olduğunu gösterir” dedi.

Bununla birlikte, aynı zamanda 2014 yılında kayıtlı pankreas hastalığı (PD) vakalarında da ani bir yükselişi kaydetti. Ayrıca, PD gibi bulaşıcı somon anemisi (ISA) görülme oranında da hafif bir artışın varlığını kaydeden Lilehaug, 2012 yılında yalnızca iki yerde salgın tespit edildiğini, bu rakamın 2013 ve 2014’te on olduğunu ifade etti.

Kaynaklar:

http://keetonaqua.com/norways-use-of-antibiotics-in-aquaculture-at-lowest-level-since-late-1970s-undercurrent-news/
http://www.undercurrentnews.com/2015/07/21/norways-use-of-antibiotics-in-aquaculture-at-lowest-level-since-late-1970s/

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.