Kekikli ve parmesan peynirli somon

Türkiye’de de önemli bir tüketici kitlesine sahip olan somon, dünya mutfağında farklı yöntemlerle pişirilen balıkların başında geliyor. Her damak zevki için farklı farklı metodlarla pişirilebilen somon balığını daha önce parmesan peyniri ve kekikle birlikte tattınız mı?

Yoğun bir Akdeniz esintisi taşıyan ve son derece lezzetli bir aromatik bitki olan kekik, taze ve renkli balık etleri ile yakaladığı uyum sayesinde Akdeniz çanağındaki ülkelerin mutfaklarında önemli bir yer tutuyor. Soğuk denizlerin balığı olan somon ile kekik, parmesan peyniri ve kırmızı biber kullanılarak hazırlanan kolay bir akşam yemeğinin tarifini hemen yemek kitaplarınıza katın.

Malzemeler:

  • 2 büyük boy somon yada 6-7 adet temizlenmiş somon fileto
  • 10 demet taze kekik
  • 200 gr kırmızı acı pul biber
  • 200 gr parmesan peyniri
  • Zeytinyağı, tuz, karabiber ve isteğe göre farklı baharatlar

Hazırlanışı:

Somon balıklarının filetolarını çıkartıp büyük kareler halinde doğrayın. Balığın pulları yere, renkli etleri yüzeye bakacak şekilde tahta bir zemin üzerine yerleştirin. Derin bir salata kabının içinde taze kekiklerin yapraklarını ince ince kıyın, üzerine zeytinyağı, kırmızı biber, parmesan peyniri ve karabiberi ekleyin. Tahta bir maşayla iyice karıştırın ve kareler halinde doğradığınız  somon dilimlerinin üzerine eşit şekilde dağıtın. Bu haliyle balıkları sıcak fırına sürün ve yaklaşık 25-30 dakika boyunca pişirin.

Her birisi bir porsiyon olarak düşünülebilecek bu ana balık yemeğinin yanında özellikle yöresel bir lezzet olan tarhana çorbasını ikram etmeyi ihmal etmeyin. Somon balığını tedarik edemediğiniz durumlarda bu yemeği alabalık ile de hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.