İskoçya Deniz Bilimleri Derneği, alg patlamalarına karşı erken uyarı sistemini kuruyor

In Çevre, Su ürünleri, Teknoloji, Yetiştiricilik


Oban’daki İskoçya Deniz Bilimleri Derneği (SAMS) ‘nden bilim insanları, İskoçya’da önemli pazar paylarına sahip olan kabuklu su ürünleri ve somon çiftliklerini zararlı alglerden korumaya yardımcı oluyor.

İskoçya’yı çeviren kıyı sularının %70’inden fazlasında halatla midye yetiştiriciliği yapılıyor ve adanın su ürünlerinden elde ettiği gelir, yıllık yaklaşık $350M. İskoçya hükümetiyse yıllık balık üretimini sürdürülebilirlik sınırları içinde yıllık 210K tona ve kabuklu su ürünleri üretiminiyse 13K’ya çıkarmayı hedefliyor.

Fakat, alınan tüm önlemlere rağmen stoklar, alglerin meydana getirdiği patlamalar ve oluşturdukları olumsuz durumlar nedeniyle zarara uğrayabiliyor. Örneğin, 2013 yılında meydana gelen bir alg patlaması sonucunda, bölgedeki 20 kabuklu su ürünleri yetiştirme tesisindeki ürünlerde, alglerden kaynaklanan toksik maddelere rastlanmıştı. Bu toksik maddelerin, kabuklu su ürününü tüketen canlılar ve hatta insanlar için öldürücü miktarlarda olması, bölgedeki üreticileri zora soktu.

İstenmeyen alg patlamalarını henüz oluşmadan önlemek maksadıyla gözlemlemek ve koşulları iyileştirmek için SAMS, İskoçya’nın kuzey bölgesine toplam 16 adet yüzen şamandıra yerleştirdi. Bu şamandıraların içindeki özel aygıt, şamandıranın bulunduğu bölgedeki suyun durumunu uydu görüntüleri ve GPS ile destekleyerek sürekli olarak kontrol ederek raporluyor ve herhangi bir alg patlamasının oluşması ihtimali durumunda uzmanları haberdar ediyor.

Şamadıralardan edinilen ve bir merkezde toplanan bu veriler, şamadıraların bulundukları bölgedelerdeki suyun durumunu kontrol etmekte anlık olarak kullanılırken, aynı zamanda su ürünleri yetiştiricileri için bir erken uyarı sistemi niteliği taşıyor. Böylece, zararlı alg patlaması riski bulunan bölgelere yakın olan su ürünleri yetiştiricilerinin erkenden önlem almalarının önü açılıyor.

Oluşturulan bu ağ ile, İskoçya kıyılarındaki su ürünleri yetiştiricilerinin zararlı alglerden kaynaklanan zararlarının azaltılması ve pazara sunulan su ürünlerinin kalitesinin ve sürekliliğinin sağlanmasına katkı sağlanacak.

Kaynak: http://goo.gl/89v1ZW

, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.