Browse By

Hayalet avcılığa neden olan ağlar için yeni bir girişim başlatıldı.

Sulara bırakılarak işlevlerini yerine getirmeye devam eden ve su alt yaşamı için büyük tehlike oluşturan hayalet ağların oluşturduğu etkileri en aza indirmek için Seatle’daki SeaWeb zirvesinde bir dizi yeni önlem alınmasına karar verildi.

Küresel Hayalet Ağları İnsiyatifi – Global Ghost Gear Iniative – GGGI tarafından geliştirilen Balıkçılık Ağları Yönetimi için En İyi Uygulamalar Çerçeve Metni (BPF) dahilinde oluşturulan insiyatif, ağ üreticileri, liman işletmecileri ve su ürünleri şirketleriyle birlikte hayalet avcılıkla mücadele etmek ve savaşmak için pratik çözümlerle yaklaşımlar öneriyor.

Hayalet ağlar, su ortamına bilinçli yada yanlışlıkla bırakılmış avcılık materyallerini temsil ediyor ve bu ağların ekosisteme zararları bir hayli fazla. Dünya çapında her yıl ortalama 640.000 ton balıkçılık ağının denizlerde, haliçlerde yada körfezlerde kaybolduğu tahmin ediliyor. Suya karşı dayanımı bir hayli yüksek olan bu ağlar suyun içinde yüzlerce yıl bozulmadan kalarak işlevlerini sürdürüyor ve su altı yaşamı için tehike oluşturuyor. Bununla birlikte su kirliliğini de destekleyerek kıyı topluluklarına ve balıkçılığa darbe vuruyor.

Hayalet avcılığı ile ilgili etkin mücadeleyi amaçlayan yeni insiyatife on haftalık istişare süreci boyunca deniz ürünleri endüstrisi üreticileri, sivil toplum kuruluşları ve balıkçı toplumların da dahil olduğu 40 kadar organizasyon destek verdi ve belgenin son halinin oluşmasına katkı sağladı. Avrupa ve Kuzey Amerika’dan farklı grupların katılımlarıyla 6 farklı webiner düzenlendi. Belgenin hazırlanma süreci boyunca sürdürülen bir anketin sonuçlarına göre katılımcıların %28’i hayalet ağların sürdürülebilirlik önündeki büyük bir engel olduğunu düğündüğünü belirtirken %37’si hayalet ağların sürdürülebilirlik konusunda orta derecede önemli olduğunu belirtti.

Balıkçı ağlarının tasarımında, tedarik kararlarında ve balıkçılık politikalarında yapılan iyileştirmeler hayalet ağların ekosistemi etkileme oranını da düşürürken denizlerden faydalanma imkanlarını ve vahşi yaşamın hayatını sürdürebilme şansını yükseltecek. Geliştirilen bu çerçeve metin, hayalet ağlarla ve hayalet avcılıkla mücadele etmek için pratik olduğu kadar ayrıntılı yaklaşımları içermektedir. Metin içinde yer alan her bir madde, yapılan değişikliklere nasıl erişildiğini gösteren birer vaka analizini de kapsamaktadır. Bunlar ağların geri dönüşümü programlarını, atık temizleme girişimlerini ve balıkçılık yönetim politikalarında yapılması gereken ayarlamaları da içermektedir. Oluşturulmuş bu metin, su ürünleri üreticileri için yaşamsal bir önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır.

Hayalet ağlara karşı başlatılan bu girişimin belirlediği kurallara ve çerçeve metne ulaşmak için http://www.ghostgear.org/best-practice-consultation adresini ziyaret edebilirsiniz.

TheFishSite.com‘daki yazıdan Türkçe’ye adapte edilmiştir.