Halkın su ürünleri yetiştiriciliği alanlarına girişini kısıtlanabilir mi?

In Çevre, Su ürünleri, Yetiştiricilik


Özellikle somon yetiştiriciliği konusunda önemli bir söz sahibi olan Kanada’nın British Columbia eyaletinde yer alan Marine Harvest isimli su ürünleri firmasının, su ürünleri yetiştiriciliğini protesto eden kişileri kendi yetiştiricilik sahasına 20 metreden fazla yaklaşmasını engelleyen bir mahkeme emri başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Bu, halkın su ürünleri çiftliklerinin çevresel etkilerinin izlenmesini engelleme girişimi olarak görülüyor. Atlantik somonu yetiştiriciliği yapan firma talebini 30 taneden fazla yetiştiricilik tesisinin şamandıralarla belirlenmiş sınırları içine izinsiz şekilde giren protestocuları engellemek için geçtiğimiz Mayıs ayında British Columbia yüksek mahkemesine iletti.

Firmanın talepleri bununla da sınırlı kalmadı; yetiştiricilik tesisindeki balıkların strese bağlı rahatsızlık yaşamasını, hasada yada stoklara müdahale edilmemesi için herhangi birinin yetiştiricilik sahalarının 20 metre yakınında gözlem yapmasını ve dolaşmasını herkese yasaklamayı talep etti. Su ürünleri yetiştiriciliği yapan şirketin Swanson’daki tesisinde insanların bazı yetiştiricilik sahasını işgal ettiğini, içinde balıkların tutulduğu ağlara müdahale ettiğini, izin almadan kafeslerin içine kamera koyduğunu, çalışanları taciz ettiğini, çalışanları çalışırken fotoğraflayıp videoya aldıklarını ve şirketin ekipmanlarına zarar verdikleri için ihtiyati tedbir başvurusunda bulunduklarını belirtti.

Ratcliff & Company’nin yönetici ortağı olan Greg McDade, davalılardan birisi olan biyolog Alexandra Morton’u temsil ediyor ve insanların yetiştiricilik sahasını işgal etmesini engelleyen bir mahkeme kararına karşı duruyor ve şirketin kendi yetiştiricilik alanı etrafında 20 metrelik bir tampon bölge oluşturmasından endişe duyuyor. Eyaletin şirkete verdiği ve balık çiftliğinin karasuları içindeki bir alana demirlenmesini sağlayan lisansın, halkın bu sulara erişimini engellememesi gerektiğini düşünüyor.

British Columbia Orman, Toprak, Doğal Kaynaklar, Operasyon ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı su ürünleri bölümü başkanlığına gönderilen bir mektupta Marine Harvest’in yaptığı başvurunun eyalet tarafından verilen lisansı ihlal ettiğinin bildirilmesi istenmiş ve Haziran 2018’de Broughton Takımadaları’ndaki balık çiftliği lisansları yenilenmeye başladığında, McDade bu başvurunun lisansların yenilenmemesi için bir neden olduğunu söylüyor.

Geçmişte de yaşanan bazı durumlar söz konusu olduğunda, özellikle somon çiftliklerindeki koşulları, balıkçılık konusunda gelişmiş ülkelerdeki çevreciler tarafından sıkı denetim ve kontrol altında tutuluyor. McDade’nin British Columbia’daki Star gazetesine verdiği bir röportajda, “Bu durum yalnızca balık çiftliklerine tırmanmakla ilgili değil orada neler olup bittiğini izlemekle alakalı. Bu çiftliklerdeki balıkların hastalıklı olduğunu gösterir çok fazla fotoğraf ve örnekleme var. Bu, halkın orada neler olup bittiğini öğrenmesini engellemeye yönelik girişim” olduğunu söyledi. McDade ayrıca federal hükümetin endüstriyi düzenlemek için yeterince çaba sarf etmediğini belirterek Kanada Balıkçılık ve Okyanus’un balık yetiştiriciliğini teşvik etmeyi de içeren önemli sorunu olarak işaret ediyor.

“Halk ne olup bittiğini fark etmedikçe bizi koruyan kimse yok” diyor McDade.

Hiç bir zaman vandalizm ve şirket işleyişini etkilemediğini belirten Alexandra Morton ise yıllardan beri somon çiftlikleri üzerinde çalışıyor. Tampon bölgenin ise bilimsel araştırma yapmayı olduğundan daha zor bir hale getireceğini savunuyor.

“Bu, British Columbia’ya hizmet vereceğini düşünmediğim kaygan bir eğimdir, tabii eğer izinliyse yabani somon ve balinalara ve yaşayan dünyanın geri kalanına hizmet etmeyecektir” dedi.

Marine Harvest’in sözcüsü Jeremy Dunn, bu tip ihtiyati tedbirlerdeki tampon bölgelerin “oldukça yaygın” olduğunu ve Cermaq’a verilen bir önceki ihtiyati tedbirin bir tampon alanının verildiğini söyledi.

Dava haziran ayının sonuna doğru British Columbia yüksek mahkemesine gelecek. Bu arada mahkeme, söz konusu iki davalının ve diğerlerinin Deniz Yasaları alanlarını işgal etmesini yasaklayan ihtiyati tedbir kararı verdi.

thestar.com‘daki yazıdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.