Gökkuşağı alabalığının solungaç hücrelerinden yeni bir toksik madde test metodu geliştirildi.

In ArGe, Çevre, Teknoloji


York Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, kirletici maddelerle kontamine olmuş suların canlı balıklar kullanılmadan test edilmesini sağlayan yeni bir yöntemin geliştirilmesine katkıda bulundu.

Yeni yöntemde, laboratuvar koşullarında üretilmiş gökkuşağı alabalığının solungaçları kullanılıyor. Bilim insanlarının açıklamalarına göre bu yöntem şimdilik sürdürülebilir değil fakat eski yönteme göre daha az maliyetli.

Yalnızca Avrupa bölgesinde, her yıl bir milyondan fazla balık toksik testler ve bilimsel araştırmalar için kullanılıyor ve tek bir balığın erken yaşam evresi için neredeyse 400 tane balık gerekiyor.

Her yeni maddenin kullanılmaya başlanmadan önce yetkili merciiler tarafından balıkların duyarlılığının ölçülmesi için test edilmesi gerekiyor. Araştırmayı yürüten ekip, yalnızca 5 gün içinde kültür ortamında elde ettikleri solungaç hücrelerini kullanarak bu testi gerçekleştirebileceklerini düşünüyor. Bilim insanlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science Advances isimli akademik dergide yayınlandı.

Toksik deneylerin etik yapısı bugün hala pek çok farklı boyutuyla tartışılıyor. Deneylerde canlı kullanılmalı mı kullanılmamalı mı; farklı boyutlarda farklı çevreler tarafından hala farklı fikirler etrafında savunuluyor. York Üniversitesi tarafından geliştirilen bu metod sayesinde, toksik ölçüm deneylerde canlı balıkların kullanımının önüne geçilebilir. Bilim insanları, kültür ortamında üretilen hücrelerin toksik ölçüm deneylerinde kullanımının daha pratik ve az sayıda canlının ölümüne yol açacağı görüşünde.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje, York Üniversitesi, Lozan Politeknik Üniversitesi ve Zürih’teki İsviçre Federal Sucul Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü tarafından yürütülüyor.

Kaynak: The Fish Site / http://goo.gl/PDywQX

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.