Genetiği değiştirilmiş ilk somon balığı FDA onayını aldı

Amerika menşeili somon balığı firması, AquaBounty Technologies, AquAdvantage ismini taşıyan somon balığının üretimi, satışı ve tüketimi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden izin aldığını duyurdu.

Şirket tarafından Atlantik somonu üzerinde geliştirilmiş olan balık (genetically modified – genetiği değiştirilmiş organizma), Atlantik somonundan daha kısa süre içinde pazar boyuna ulaşıyor. AquaBounty Technologies’in CEO’su Ronald L. Stotish, üretilen AquAdvantage somonunun, canlının doğal ortamına ve çevresine zarar vermeden tüketicilere sağlıklı ve besleyici gıda temininde önemli bir oyuncu olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kara tabanlı işletmeler kullanılarak protein ve diğer besinler yönünden son derece zengin olan bu kaynağın sürdürülebilir bir şekilde daha büyük kitlelere ulaştırılabileceğini de sözlerine ekliyor.

Su ürünleri üretimi yapan tesislerde, balıkların pazar boyuna mümkün olduğu kadar kısa süre içinde ulaştırılması, ekonomik olarak büyük önem taşıyor ve tesislerin şartları, balıkların istenilen ağırlığa bir an önce gelmelerini sağlamak için özel olarak tasarlanıyor. İstenilen boya gelen balıklar, pazarda kendilerine daha kolay alıcı buluyor ve bu alıcılar vasıtasıyla son tüketiciye ulaşıyor.

Amerika’da tüketilen su ürünlerinin %90’ının ithal olduğu ve bu oranın büyük bir kısmını Atlantik somonu oluşturuyor. AquaAdvantage somonu, yerli üreticiler için taze ve ekonomik bir yetiştiricilik ürünü olarak ciddi bir fırsat sunmayı hedefliyor. Daha kısa süre içinde daha verimli ve aynı zamanda sürdürülebilir bir üretim modeliyle balıkların pazara sunulma süresi kısaldığı için yetiştiricilik operasyonları ve bu operasyonların çevreye verebilecekleri olumsuz etkilerin de azalması durumu söz konusu oluyor. Su ürünleri sektörü içinde doğru yem içerikleri, doğru yemleme metodları, su ürünlerinin yemden mümkün olduğunca fazla ve yüksek verimle faydalanması ile yem kayıplarının tesislere verdiği maddi zararlar ve bunların çevre etkileşimleri, sektörde halen üzerinde fazlaca çalışılan ve araştırılan konuların başında geliyor.

Genetiği değiştirilmiş ilk somon balığının FDA onayını alan AquaBountry Techologhies firması ile ilgili daha fazla bilgi almak için https://www.aquabounty.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: http://goo.gl/pKp1ac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.