Ekosistem Tabanlı Balıkçılık Yönetimi yol haritası

In Çevre, Su ürünleri, Sürdürülebilirlik, Yetiştiricilik


Amerikan Balıkçılık Derneği – AFS, NOAA ile yaptığı kooperasyon anlaşmasının 3. yılına giriyor. Ekosistem Tabanlı Balıkçılık Yönetimi konusunda 2015 yılından bu yana NOAA ile birlikte çalışan AFS, şimdiye dek üç tane kongre düzenledi ve bir yenisi de yakın zamanda gerçekleşecek. Bu yaklaşımlar çerçevesinde gerçekleştirilen kongreler, Amerika’daki balıkçılık sektöründe ivme kazandığında, geleneksel balıkçılık metodlarından ekosisteme dayalı metoda geçişte kolaylaştıracak nitelikte önem taşıyor.

NOAA, Kasım 2016’da Ekosistem Tabanlı Balıkçılık Yönetimi (EBFM) başlıklı bir yol haritası yayınladı ve bu dökümanda, EBFM’nin nasıl uygulanacağına dair ayrıntılı bilgiye yer verdi. NOAA’nın ekosistem tabanlı balıkçılık yönetimine olan bağlığını gösteren, netleştiren ve sağlamlaştıran bu döküman aynı zamanda yönetimin kılavuz ilklelerini de kapsamaktadır.

Özellikle son yıllarda Ekosistem Tabanlı Balıkçılık Yönetimi konusunda çok fazla tartışma yaşandı ve ortaya çıkan bu girişim metodun nasıl görüneceğini ayrıntılı olarak tanımlayamayı hedeflemektedir. NOAA, EBFM ile ne, neden ve nasıl sorularının yanında nasıl’ı da ekliyor. Pratik ve disipliner bir sonuç doğuran EBFM, bu amaca yönenlik olarak atılmış olan ilk adımdır.

NOAA Ekosistem Tabanlı Balıkçılık Yönetimi dökümanını incelemek ve indirmek için buraya tıklayın.

NOAA Ekosistem Tabanlı Balıkçılık Yönetimi yol haritasını incelemek için buraya tıklayın.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.