Okyanus bahçivanları: Deniz Çayırları Restorasyon Ağı

In ArGe, Çevre, Sürdürülebilirlik, Teknoloji


İklime bağlı değişimin en çok etkilediği yerlerden birisi de çok net bir şekilde deniz çayırları. Sucul yaşam ekosistemi içindeki hemen hemen her canlının bir yaşam evresinde yuva olarak kullandığı, düşmanlarından saklandığı ve beslenme merkezi olan deniz çayırlarının korunması su altı yaşamının sürdürülebilirliğinin sağlanması ve suların oksijen seviyesinin dengede kalabilmesi; hatta fazla karbodioksidin ortamdan çekilmesi için son derece önemli.

Dünyanın farklı yerlerinde deniz çayırlarının toplum tarafından daha iyi tanınması ve korunmasında halkın desteğinin sağlanması için bazı girişimler başlatılıyor. Teknoloji destekli bu girişimler sayesinde halkın su altındaki bitkileri daha yakından tanıması ve onları korumak için harekete geçmesi hedefleniyor.

Daha önce Birleşik Krallık kıyılarındaki su bitkilerinin geleceğinde olumlu rol oynamak için geliştirilen Seagrass Spotter uygulamasının bir benzeri bu sefer dünyanın öbür yanında, Avusturalya’da hayata geçirildi. Deniz çayırları hakkında bilinirliği arttırmak ve deniz çayırlarının korunmasını, restorasyonunu ve uzun dönemli yaklaşımla restorasyon süreçlerinin geliştirilmesi için araştırmalar yapan Seagrass Restoration Network – Deniz Çayırları Restorasyon Ağı’nın çalışmalarına kendi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

SRN’nin şu anda Avusturalya kıyılarında 9 farklı izleme noktası bulunuyor. Farklı büyüklüklerde ve farklı türlerdeki deniz bitkilerini inceleyen bu alanlar kıtanın etrafındaki ekosistemi daha iyi anlamanın ve kataloglamanın yanında gelecekte bu ekosistemin başına gelebilecek tehlikeleri çok geç olmadan fark etmeye de katkı sağlayacak.

, , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.