Büyük balıkları nasıl avlarsınız?

Görüş yazın
346
görüntüleme
Villager Edson de Souza from the Rumao Island community carries an arapaima or pirarucu, the largest freshwater fish species in South America and one of the largest in the world, while fishing in a branch of the Solimoes river, one of the main tributaries of the Amazon, in the Mamiraua nature reserve near Fonte Boa about 600 kms (373 miles) west of Manaus, November 24, 2013. Catching the arapaima, a fish that is sought after for its meat and is considered by biologists to be a living fossil, is only allowed once a year by Brazil's environmental protection agency. The minimum size allowed for a fisherman to keep an arapaima is 1.5 meters (4.9 feet). Picture taken November 24, 2013. REUTERS/Bruno Kelly (BRAZIL - Tags: ENVIRONMENT SOCIETY ANIMALS) - RTX16GS4

Bu balıkların adı Arapaima yada pirarucu; Amazon’da yaşıyorlar ve Güney Amerika’da bilinen en büyük tatlı su balıklarından birisi. Yerel ismini, bölgede hüküm sürmüş bir hükümdardan alıyor.

Birazdan fotoğraflarını göreceğiniz yer Brezilya’nın zümrüt yeşili ormanlarla çevrili kalbi ve burada, ahşap kanolarına binen insanlar, Amazon nehrinin sularının içinden kıtanın en büyük tatlı su balıklarından birisini avlıyor.

Ülkenin Mamiraua bölgesinde bulunan bir çok topluluk için arapaima avcılığı, balığın avcılığının yapılabildiği sezon boyunca son derece önemli bir görev. Yüzü katil balık piranaya benzeyen ve vücudu da biraz torpido gibi olan bu büyük tatlı su balığı, bölge insanının geçimini sağlamasına katkı sağlayan önemli bir kaynak.

Arapaima’yı avlamak, göründüğü kadar kolay değil. Sabahın erken saatlerinde Amazon’a tahtadan yapılmış kanolarıyla açılan balıkçılar, bütün gün zıpkınlarını kullanarak nehrin büyük, ağır ve güçlü balıklarını avlıyor ve akşam olurken eve döndüklerinde evdeki kadınlar da balıkları temizleyerek satmaya hazırlıyor. Balık, pazara kurutularak tuzlanmış yada dondurulmuş olarak sunuluyor.

Uçları kırmızı pulları ile son derece dikkat çekici bir balık olan Arapaima, kemikli dilli balıklar (Osteoglossiformes) takımı içindeki Osteoglossiformes ailesi içinde yer alıyor. 3 metreye kadar büyüyebilen bu balık, Arapaima gigas olarak tanınıyor ve bu balığın bir örneği bir süreliğine Gebze’deki Darıca Hayvanat Bahçesi’nde yer aldı. Kısa süre içinde akvaryumuna sığmayacak kadar büyüyen balık daha sonra başka bir akvaryuma transfer edildi.

 

 

Kaynak: http://goo.gl/NcRlAR
Fotoğraflar: Bruno Kelly / Reuters