Büyük balıkları nasıl avlarsınız?

In Avcılık, Su ürünleri


Bu balıkların adı Arapaima yada pirarucu; Amazon’da yaşıyorlar ve Güney Amerika’da bilinen en büyük tatlı su balıklarından birisi. Yerel ismini, bölgede hüküm sürmüş bir hükümdardan alıyor.

Birazdan fotoğraflarını göreceğiniz yer Brezilya’nın zümrüt yeşili ormanlarla çevrili kalbi ve burada, ahşap kanolarına binen insanlar, Amazon nehrinin sularının içinden kıtanın en büyük tatlı su balıklarından birisini avlıyor.

Ülkenin Mamiraua bölgesinde bulunan bir çok topluluk için arapaima avcılığı, balığın avcılığının yapılabildiği sezon boyunca son derece önemli bir görev. Yüzü katil balık piranaya benzeyen ve vücudu da biraz torpido gibi olan bu büyük tatlı su balığı, bölge insanının geçimini sağlamasına katkı sağlayan önemli bir kaynak.

Arapaima’yı avlamak, göründüğü kadar kolay değil. Sabahın erken saatlerinde Amazon’a tahtadan yapılmış kanolarıyla açılan balıkçılar, bütün gün zıpkınlarını kullanarak nehrin büyük, ağır ve güçlü balıklarını avlıyor ve akşam olurken eve döndüklerinde evdeki kadınlar da balıkları temizleyerek satmaya hazırlıyor. Balık, pazara kurutularak tuzlanmış yada dondurulmuş olarak sunuluyor.

Uçları kırmızı pulları ile son derece dikkat çekici bir balık olan Arapaima, kemikli dilli balıklar (Osteoglossiformes) takımı içindeki Osteoglossiformes ailesi içinde yer alıyor. 3 metreye kadar büyüyebilen bu balık, Arapaima gigas olarak tanınıyor ve bu balığın bir örneği bir süreliğine Gebze’deki Darıca Hayvanat Bahçesi’nde yer aldı. Kısa süre içinde akvaryumuna sığmayacak kadar büyüyen balık daha sonra başka bir akvaryuma transfer edildi.

 

 

Kaynak: http://goo.gl/NcRlAR
Fotoğraflar: Bruno Kelly / Reuters

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.