Bu baharda tüketim alışkanlıklarınıza su ürünlerini de katın.

In Su ürünleri, Tüketim


Baharın gelmesine şurada bir kaç hafta kaldı. Yenilenen doğayla birlikte yeni kararlar, yeni projeler, yeni heyecanlar ve yeni pek çok şeyin daha netleşeceği yeni bir dönemin ilk anından itibaren dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında elbette ki kilonuz da geliyor.

Kilo kontrolüne başlamadan önce, dikkat etmeniz gereken şeylerin başında iradeniz ve kilo vermeye olan inancınız geliyor. Bunların ardından da günlük olarak kilonuzu sabah ve akşam kontrol edeceğiniz bir tartıya ve nihayetinde de sağlıklı kabul edilen bir tüketim alışkanlığına ihtiyacınız var. Tabii bu temel konuların yanına imkanlarınıza göre farklı çeşitlemeler de katabilirsiniz: örneğin sizi motive edecek ve kilo kaybederken detaylarını tutabileceğiniz (tabii ki aynı zamanda arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz) çeşitli uygulamalar Apple’ın iTunes ve Google’ın Play marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilir halde. Kilonuzu düzenli olarak kaydedip gelişmeleri ve değişmeleri inceleyebileceğiniz, hareketliliğinizin devamını getirebileceğiniz aktivite programları, sizi su içmeye teşvik eden hatırlatıcılar gibi ihtiyacınız duyduğunuz hemen hemen her şey için bir uygulama mutlaka bulabilirsiniz.

Bir taraftan, kilo kontrolüne başladığınızda ne yiyeceğiniz ya da kalori hesabına göre çalışıyorsanız kalorilerinizi hangi gıdalarla tamamlayacağınız konusunda sıkıntıya düşebilirsiniz. Eğer profesyonel bir beslenme uzmanından yardım almıyorsanız (bir çoğumuzun cüssemize bakılmadan bize sunulan kibrit kutusu kadar peynir trajedisinden sonra beslenme uzmanlarıyla arası limoni olmuştur) vücudunuzun ihtiyaç duyduğu maddeleri sağlayan gıdaların hangileri olduğu konusunda karmaşaya düşmüş olabilirsiniz.

Bu aşamada, elbette ki, sağlıklı içerikleriyle su ürünleri, yardımınza koşabilecek başlıca yiyecek grupları olarak karşınıza çıkıyor. Beslenme alışkanlığını iyileştirmek ve kontrol altına almak isteyen kişilerin çoğu için su ürünleri, düşük kalori değerleri, dengeli doymamış yağ içeriği ve yüksek protein oranı ile vazgeçilmez tüketim maddeleri arasında gelir. Su ürünleri, içlerinde doğal olarak barındırdıkları omega 3, yüksek protein ile vitamin ve minerallerle kilosunu kontrol altına almaya kararlı kişiler kadar yaşamını  daha sağlıklı bir hale getirmek isteyenler için de vazgeçilmez bir kaynak.

Farklı pişirme metodları ile hazırlanmış pek çok su ürünü yemeği, size yeni döneminizde eşlik etmeyi bekliyor. Buğulama, haşlama, tütsüleme, tuzlama, ve hatta kızartma yöntemleri ile hazırlanmış su ürünlerinin başında balıklar, yengeçler, kabuklu su ürünleri ve yumuşakçalar geliyor.

Bahar aylarında kilonuzu kontrol altına almak için başarılı bir yol izleyerek fazla kilolarınızdan kurtulmanız için önünüzde engel yok. Gösterdiğiniz emekleri boşa çıkarmamak içinse öğünlerinizin içine, haftada en az iki kez su ürünlerini katmayı ihmal etmeyin.

Daha sağlıklı, daha hafif ve daha enerjik bir insana dönüşmek için yapmanız gereken tek şey harekete geçmek.

 

, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.