Balık sezonu açıldı, taze balığı nereden balık alalım?

In Sorular ve cevaplar, Yaşam


Sonbahar geldi çattı ve tatilden sonra şehre dönüş başladı. Özellikle, yasal av mevsiminin de başlamasıyla birlikte su ürünleri tüketiminde, pazara sunulan ürünlerin artmasına bağlı olarak artışlar yaşanmaya başladı. Sektörel olarak baktığımızda bu son derece güzel bir gelişme fakat, bir de durumu taze su ürünlerine ulaşım yönünden değerlendirmekte fayda var. Bugün çevremizde, pek çok alandan taze yada mümkün olduğu kadar taze su ürününü elde edebileceğimiz yer var gibi görünüyor. Ama, ya taze değilse?

Tezgahtaki taze balığı seçmek için daha önce yayınladığımız “Yeni başlayanlar için tezgahtan taze balık seçme kılavuzu” başlangıç olarak işinize yarayacaktır. Ayrıca, taze balığı tezgahtan seçmeden önce, taze su ürünlerine nereden ulaşabileceğiniz konusunda da bir kaç lokasyon hakkında da bilgi vermek isteriz.

Yaşadığınız şehirde etrafınıza baktığınızda karşınıza tüketimlik su ürünlerini satın almak için farklı yerler göreceksiniz. Bu lokasyonlardan taze su ürünlerini alırken dikkat etmeniz gereken en önemli ve birinci kriter mutlak soğuk saklama koşullarının sağlanmış olmasıdır. Yani, balık yada alacağınız diğer su ürünü etinin,  elde edildiği yerden satıldığı yere soğuk zincirle getirilmiş ve halen soğuk ve temiz bir ortamda muhafaza ediliyor olması gerekmektedir.

Su ürünlerinin saklanmasında temizlik, ürünün bozularak tüketilemez hale gelmesinin gecikmesindeki önemli şartlardan biridir. Bakteriyel bozulma için uygun şartları sağlayan kirli ortamlarda su ürünlerinin daha çabuk bozulduğunu unutmayın.

Soğukta saklama kriterinden sonra, yine tezgahtan taze balık seçme kılavuzuna göz atarak etinizin tazeliğini kontrol etmelisiniz.

Bu kısa bilgiden sonra, bazı su ürünleri temin yerlerine göz atalım.

  • Su ürünleri kooperatifleri.
   Lokalize olmuş organizasyonlarıyla bir çok kıyı kasabasında su ürünleri kooperatifi var. Kooperatife bağlı balıkçılar, genellikle sabahları kooperatifin belirlediği bir yerde mezat yapıyor ve şanslıysanız iyi balığı iyi fiyatla alabiliyorsunuz.
  • Balık hali.
   Ülkenin iç kesimlerinde su ürünlerinin bol miktarda ve daha ucuz bir şekilde bulunabileceği balık hallerinden tüketimlik su ürünlerini düzenli olarak her mevsim elde edebilirsiniz. İstanbul, Mersin, İzmir ve Ankara’daki balık hallerinin durumu son zamanlarda çok değişti ve güzelleşti. Ekonomik ve taze su ürünleri için mutlaka ziyaret edilmeli. Farklı farklı tezgahlardan su ürünü almak yerine bir tezgahtan sürekli alışveriş yapmak, satıcılarla olan samimiyetinizi arttırdığı için bir süre sonra taze olmayan su ürünlerinin size satılmadığınız göreceksiniz.
  • Cadde üstü balıkçıları.
   Hallerden yada direk olarak denizden tutularak pazara sunulan balıkların bulunabildiği cadde üstü balıkçılarından hemen hemen her semtte en az bir tane bulmak mümkündür. Çoğunlukla yakın yerlerden getirilmiş su ürünlerini bulmanın yanında, iç kesimlerde, akarsu, nehir ve göllerden tutulmuş tatlı su balıklarını da bu noktalarda bulabilirsiniz. Bunlardan Ankara’da Sakarya Caddesi’nde, İzmir’de Havra Sokağı’nda ve İstanbul’da Eminönü’nde bulabilirsiniz.
  • Süpermarketler.
   Değişen ve gelişen pazar boyutları, süpermarketlerin de kendilerine birer su ürünleri reyonu oluşturmasının önünü açtı. Özellikle büyük alanlı marketlerdeçok geniş alanlar su ürünleri satış reyonları olarak ayrılıyor. Toptancı marketi Metro’nun su ürünleri reyonu, özellikle saklama, sergileme ve çeşit bakımından örnek teşkil edecek kadar profesyonel bir tasarıma sahip. Kipa marketlerinin de su ürünleri reyonlarındaki fırsatlar takip edildiğinde bol, ekonomik ve çeşitli su ürünlerine ulaşılabiliyor. Ankara’da Çağdaş Marketler’in su ürünleri reyonlarında sunulan somon etlerinin sürekli taze olduğunu belirtmekte fayda var.

Hafif, sağlıklı, lezzetli ve kolay pişirilebilen su ürünlerini kullanarak hazırlayabileceğiniz bir çok yemek çeşidi, özellike vücut direncinizin son derece yüksek olması gereken sonbahar aylarında sofralarınızdaki yerini almalı. Farklı pişirme yöntemlerini kullanarak haftada en az bir kez balık tüketmeyi unutmayın!

, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.