Browse By

Amerika kıtasının en büyük balık çiftliği projesi güvenli olacak mı?

Rose Canyon Fisheries, kıta Amerikası kıyılarında, San Diego kenti açıklarında kıtanın en büyük balık çiftliğini kurmayı planlıyorlar. Hemen hemen herkesin; çevreciler ve donanmanın da dahil olduğu büyük bir grup ve hatta San Diego kentinin kendisi bu çiftliğin güvenli olup olmayacağını merak ediyor.

Her şeyden önce Rose Canyon Fisheries’in geçmişine biraz göz atmakta fayda var. Rose Canyon Fisheries, Hubbs-Sea Araştırma Enstitüsü ve Cuna del Mar ismindeki bir şirketin özkaynakları ile oluşturulmuş bir proje. Hedefinde ise, Pasifik Okyanusuna kıyısı olan San Diego kentinin açıklarında yaklaşık 29.000 metrekarelik bir balık çiftliği olma fikri var. Bu fikrin gerçekleşmesinin ardından ise Rose Canyon 45 Milyon liralık sarı kuyruklu jack ve levrek balığı üretmeyi planlıyor.

Projenin gerçekleşmesi halinde büyüklüğü gereğince pek çok ilki de gerçekleştirmiş olacak. San Diego’nun yerel basını projeye dair gelişmeleri bir kaç yıldır takip ediyor ve projedeki düzenleyici belirsizliklere dikkat çekiyor. Çünkü yetiştiricilikle ilgili düzenlemeler ve devletler tarafından yapılabilecek denetimler, ancak 3 millik karasuları dahilinde gerçekleşebiliyor ve Rose Canyon’un çiftliğini kurmak istediği yer şehrin 3 millik karasularının dışında kalıyor.

San Diego’nun bağlı bulunduğu Kaliforniya eyaletinin federal hükümetindeyse su ürünleri yetiştiriciliği konusunda herhangi bir yasası bulunmuyor. Kanunlaştırmak için verilen bir tasarı 2011 yılında teklif edildi fakat yeterince güçlü bir sponsoru olmadığı için yasalaşamadı.

Bütün bunlara rağmen, Rose Canyon’un aşması gereken başlıca problemlerin başında yetiştiricilik çiftliğini kurdukları yer ile kara arasında sağlamaları gereken ulaşım ve açık Pasifik sularına ve olumsuz hava koşullarına dayanacak kadar kuvvetli kafesler de yer alıyor. Organizasyon, halihazırda Pasifik’te yer alan balık türlerini yetiştirmeyi düşünüyor ve balıkların tüketiminden kaynaklanan atıkların da iyi bir atık yönetimine tabi tutulacağını şimdiden ifade ediyor. Organizasyonun yaptığı bu açıklama rağmen San Diego kentinde yaşayan ve içinde San Diego Coastkeeper’ın da yer aldığı çevreci kuruluşlar ve kişiler, yapılan bu yemlemenin bölgede doğal olarak yaşayan köpek balıklarının, balinaların, fokların ve diğer canlıların sağlıklarını tehdit altına sokacağından endişe ediyor.

Kimse gübrelerin bütünüyle zararsız olduğunu düşünmüyor. Balık çiftliklerinde yaşayan balıkların tükettikleri yemlerden meydana getirdikleri atıkların etkileri, suyun ışık geçirgenliği azaltması, zemin üzerinde yaşayan canlıların üstünü örtmesi ve alg patlamalarına neden olabilmesi sebebiyle uzun zamandır tartışılıyor.

Çevreci örgütlerin çevre sağlığı açısından dile getirdikleri endişelerin yanında Amerika’da faaliyet gösteren daha büyük şirketler ve kamu kurumları da pasifik Okyanusu kıyısında kurulması planlanan balık çiftliğine yönelik kaygılarını ifade etmeye başladılar. Bunun yanında, San Diego şehri sakinleri, kurulacak olan yeni çiftliğin şehrin kullandığı kıyı sularının kirliliği konusunda da derin endişelere sahip.

Dünya çapında artan protein ihtiyacına bağlı olarak geliştirilen yöntemler arasında elbette ki daha büyü ölçekte endüstriyel üretim metodları da var. İyi bir tasarımla, çevre ve atık yönetimiyle yapılan bir su ürünleri yetiştirme tesisi, tesisin kurulmuş olduğu bölgeye ekolojik ve ekonomik olarak büyük katkılar sağlar.

Kaynak: http://goo.gl/K5y8qN