Canavarlara daha yakından bakmak: Akdeniz’deki 12 köpekbalığı

In Çevre, Yaşam


Ekolojik yönden incelediğimizde Akdeniz, gerek Atlas Okyanusu ile direk, gerekse Karadeniz gibi tuzluluk yönünden düşük değerlere – yaklaşık %0,18, sahip olan bir deniz ile Marmara üzerinden bağlantısı sayesinde pek çok farklı türe ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Cebelitarık Boğazından İsrail kıyılarına kadar yaklaşık 2.5M km²’lik yüz ölçümü ile dünyadaki en önemli denizlerden birisi.

Tüketilebilir ve ticari öneme sahip olan türlerin yanı sıra insan tarafından tüketilmeyen fakat en az insan kadar etkili bir şekilde besin piramidinin üst basamaklarında yer alan köpek balıkları Akdeniz’in ekolojik bileşenlerinin en önemli birimlerinden birisini oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Akdeniz Eylem Planı’nın yayınladığı bir katalogda Akdeniz’de bulunan ve klasik “balık” vücut formudaki köpekbalıkları 12 tane olarak gösteriliyor. Bunun yanında köpek balıkları ailesi içinde yer alan ve yassı formda olan başka türlere de Akdeniz’de rastlanabiliyor.

Köpekbalıkları, sistematik sınıflandırma içinde omurgalılar şubesinde ve kıkırdaklı balıklar sınıfında yer alıyor. Suyun orta kesiminde ve zeminde yaşayan türleri olduğu gibi aynı zamanda sadece etçil, etçil ve otçul ve yalnızca planktonla beslenen türleri de vardır. Akdeniz’de ise bu beslenme türlerine sahip olan türler suyun farklı kesimlerinde yer almaktadır.

Köpekbalıkları, popüler kültürün içinde saldırgan canavarlar olarak temsil edilmektedir. Doğal beslenme davranışlarıyla birlikte görünümleri, köpekbalıklarının birer katil yada canavar olarak tanımlanmalarına neden oluyor.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.